جمعه 01 بهمن 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS
22
از ابتدای سال جاری انجام شده است

دستگیری ۱۱۴ متجاوز به میراث فرهنگی در خراسان رضوی

دستگیری ۱۱۴ متجاوز به میراث فرهنگی در خراسان رضوی

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، سرهنگ مجید کیانی مقدم افزود: این تعداد متخلف در پی شناسایی و برخورد با ۱۱۰ مورد جرائم مربوط به حوزه میراث فرهنگی در سطح خراسان رضوی بازداشت شدند.

وی این جرائم را شامل تخریب آثار تاریخی، حفاری غیرمجاز، ساخت‌وساز غیرمجاز در محوطه آثار و محوطه‌های تاریخی و نیز حمل فلزیاب ذکر و بیان کرد: از این تعداد هفت مورد شناسایی حمل فلزیاب، ۵۶ مورد در حوزه آثار ثبتی و ۴۷ مورد در حوزه آثار غیر ثبتی میراث فرهنگی بوده است.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی ادامه داد: در ۹ ماه گذشته امسال همچنین ۷۵۲ قطعه اشیای عتیقه و بدل از متخلفان کشف و ضبط‌شده است که ۸۹ مورد آن اصل و بقیه بدل بود.

وی گفت: همچنین در این مورد 108 هزار و 429 مورد سرکشی و بازدید مأموران یگان حفاظت از آثار و محوطه‌های تاریخی خراسان رضوی صورت گرفت.

1500 اثر تاریخی فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این تعداد اثر که از سال ۱۳۱۰ تا پایان سال ۱۳۹۳ ثبت و دارای شماره ملی شده‌اند شامل ۹۳۰ بنای تاریخی، ۴۷۱ تپه و محوطه تاریخی، ۵۸ مورد میراث معنوی، ۲۸ مکان رویداد انقلاب اسلامی، چهار اثر طبیعی و دو اثر منقول است.

خراسان رضوی حدود 10 هزار محوطه، بنا و اثر دارای ارزش تاریخی دارد.

تعداد مشاهده خبر: (115)
گروه خبر: استانها
کد خبر: 119535
  • دستگیری ۱۱۴ متجاوز به میراث فرهنگی در خراسان رضوی
آخرین عناوین خبری

پیام تسلیت معاون رئیس‌جمهوری در پی سانحه فروریختن ساختمان پلاسکو

پیام تسلیت معاون رئیس‌جمهوری در پی سانحه فروریختن ساختمان پلاسکو

معاون رئيس‌جمهوری و رياست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور در پيامي شهادت تعدادي از آتش&zwn...