پنجشنبه 30 دی 1395 | صفحه اصلی | درباره ما | RSS

میراث فرهنگی

08
احمدی‌پور در نامه‌ای به استاندار مازندران خواستار شد:

حفظ و حراست از اثر ثبت ملی شده «حمام ملا محله»

حفظ و حراست از اثر ثبت ملی شده «حمام ملا محله»
چکیده: شناسایی، مرمت و احیاء حمام‌های تاریخی به عنوان یکی از برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه میراث فرهنگی در دستور کار قرار دارد.  در پی ثبت ملی "حمام ملا محله" دکتر زهرا احمدی‌پور، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نامه‌ای به ربیع فلاح جلودار، استاندا... ادامه »
08
 بناهای تاریخی باید پایلوت پذیرایی و خدمات رسانی استاندارد باشند
چکیده: عضو شورای فنی صندوق احیاء و بهره برداری از بناهای تاریخی گفت: باید تلاش شود که بناهای تاریخی ما هر کدام تبدیل به پایلوت و نمونه قابل قبولی از پذیرایی و خدمات رسانی استاندارد شوند به طوری یک گردشگر مطمئن باشد با حضور در این بناها خدماتی با کیفیت دریافت می کند. به گزارش میراث آریا، محسن امامی، عضو شورای فنی صندوق احیاء در نشست مشترک با سرمایه گذاران... ادامه »
08
احمدی‌پور در نامه‌ای به استاندار آذربایجان غربی خواستار حفظ اثر ثبت ملی شده «گلزار شهدای اشنویه» شد

فتحی: به دنبال ثبت منظر فرهنگی ماکو با محوریت قلعه‌ قبان در فهرست میراث‌ جهانی یونسکو هستیم

فتحی: به دنبال ثبت منظر فرهنگی ماکو با محوریت قلعه‌ قبان در فهرست میراث‌ جهانی یونسکو هستیم
چکیده: پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی ماکو با محوریت «قلعه قبان» با همکاری منطقه آزاد ماکو تهیه می‌شود. محمد فتحی، معاون میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی با اعلام این خبر به میراث آریا(chtn) گفت: دو اثر تخت سلیمان و قره کلیسا از استان آذربایجان غربی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و ما برای سومین اثر، منظر فرهنگی ماکو را با مح... ادامه »
08
کیوانی، کارشناس ارشد معماری در گفت‌وگو با «میراث آریا»:

امروز در خانه ایرانی زندگی نمی‌کنیم

امروز در خانه ایرانی زندگی نمی‌کنیم
چکیده:  زهرا عقلمند، میراث آریا: سابقه معماری ایرانی بر اساس بررسی ها و کاوش های باستان شناسی به دوره هزاره هفتم قبل از میلاد مسیح می رسد و از آن دوره تاکنون این هنر در ارتباط با عناصر مختلف دچار تغییر شده و البته تکامل یافته است. معماری ایرانی به زعم بسیاری از کارشناسان این فن، دارای 6 ویژگی یا فاکتور اصلی شامل ارسی، پنج دری، پیش طاق، گوشواره، لته س... ادامه »
08
ژاپنی‌ها برای مرمت تخت‌ جمشید به  ایران می‌آیند
چکیده: باستان‌شناسان و متخصصان ژاپنی برای مرمت و محافظت از محوطه تاریخی و جهانی تخت جمشید به ایران می‌آیند. به گزارش میراث آریا، به نقل از ایسنا، خبرگزاری «کیودو» در گزارش ویژه‌ای نوشت: با مشاهده ترک‌هایی در بخش‌های شرقی و جنوبی محوطه تاریخی و ارزشمند تخت جمشید که به سبب تغییرات آب و هوایی شکل گرفته،  باستان&zw... ادامه »
08
سرپرست هیأت کاوش در محوطه باستانی ناتل خبر داد:

کشف مهر شیشه‌ای کتیبه‌دار به خط کوفی در ناتل

کشف مهر شیشه‌ای کتیبه‌دار به خط کوفی در ناتل
چکیده: سومین فصل از کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی ناتل شهرستان نور به کشف بقایای معماری متفاوت از بنای قلعه ، سفالهای شاخص قرن سوم و چهارم ، مهر شیشه ای کتیبه دار به خط کوفی و ... انجامید . به گزارش میراث آریا، عبدالرضا مهاجری نژاد سرپرست هیأت کاوش در محوطه باستانی ناتل با اعلام این خبر افزود: امسال سومین فصل از کاوش های باستان شناسی محوطه باستانی ... ادامه »
07
طالبیان در همایش حمایت از راه‌اندازی موزه‌های غیردولتی تأکید کرد

نباید به توسعه موزه‌ها فقط از طریق دولت محدود شویم

نباید به توسعه موزه‌ها فقط از طریق دولت محدود شویم
چکیده: معاون میراث‌فرهنگی، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد که باید کم‌کم این دیدگاه که موزه‌ها تنها باید از طریق دولتی ایجاد و اداره شوند دچار تغییر شود و به ظرفیت‌های موجود در سطح جامعه برای توسعه موزه‌های خصوصی و اتحادیه‌ها استفاده کنیم. به گزارش میراث آریا، محمدحسن طالبیان، مع... ادامه »
07
معاون رییس‌جمهوری در نشست با معاونین و مدیران‌کل ستادی و استانی سازمان میراث فرهنگی عنوان کرد:

استفاده از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری استان‌ها در جهت تولید ثروت ملی در دستور کار قرار گیرد

استفاده از جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری استان‌ها در جهت تولید ثروت ملی در دستور کار قرار گیرد
چکیده: معاون رئیس‌جمهوری در نشست پیگیری برنامه ها و اقدامات سازمان میراث فرهنگی در حوزه اقتصاد مقاومتی با حضور معاونین سازمان، مدیران کل ستادی و استانی گفت: استفاده از ظرفیت دستگاههای دیگر برای ایجاد تحرک و پویایی بیشتر برنامه های اقتصاد مقاومتی باید در دستور کار قرار گیرد. به گزارش میراث آریا(chtn)، معاون رئیس جمهور در این نشست با اشاره به ا... ادامه »
07
تسهیل و تسریع واگذاری بناهای تاریخی با اطلاع‌رسانی و ایجاد شفافیت
چکیده: نشست بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران بناهای تاریخی سراسر کشور به همت صندوق احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی با اهدافی نظیر تلاش برای همگرایی بیشتر بین بهره‌برداران بناهای تاریخی از طریق پیشنهادهایی نظیر ایجاد صنف و اطلاع‌رسانی یکپارچه برگزار شد. به گزارش میراث آریا، مدیرعامل صندوق احیاء در نشست مشترک ... ادامه »
07
 حضور معاون رییس‌جمهوری در محل پایگاه میراث‌جهانی کلیساهای تاریخی ایران
چکیده: دکتر زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صبح امروز به مناسبت سال نو میلادی با جمعی از ارامنه تهران در محل پایگاه میراث جهانی کلیساهای تاریخی ایران دیدار و از کلیسای مریم مقدس و موزه مردم شناسی ارامنه (موزه اسقف اعظم آرداک مانوکیان) بازدید کرد.   به گزارش خبرگزاری میراث آریا، در این دیدار... ادامه »
07
مدیر کل امور موزه‌های سازمان میراث‌فرهنگی خبر داد:

رشد 120 درصدی موزه‌ها در 3 سال اخیر

رشد 120 درصدی موزه‌ها در 3 سال اخیر
چکیده: محمدرضا کارگر در همایش حمایت از راه‌اندازی موزه‌های غیردولتی تأکید کرد که در جامعه به یک درد بزرگ گرفتار شده‌ایم و آن درد بی‌هویتی، بی‌توجهی به خانواده و حافظه کشور است. به گزارش میراث آریا، مدیرکل اداره موزه‌ها و اموال غیر منقول سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در همایش یک روزه «حمایت از را... ادامه »
07
موزه‌ها نشانه ارتباط میراث فرهنگی با حوزه گردشگری هستند
چکیده: معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: خدا را سپاس می‌گویم که گردشگری از طریق موزه‌ها به میراث فرهنگی راه پیدا کرد. بنابراین می‌توانیم ارتباطی با این موضوع بین کارکردهای گردشگری و کارکردهای موزه‌ای تألیف کنیم.  به گزارش میراث آریا؛ مرتضی رحمانی موحد که صبح امروز در همایش یک روزه حمایت از موزه‌داران غیردولتی ... ادامه »
07
رئیس پژوهشگاه سازمان میراث‌ فرهنگی در همایش حمایت از موزه‌داران غیردولتی مطرح کرد:

لزوم پیگیری "طرح حمایت از مالکان آثار تاریخی خصوصی"

لزوم پیگیری "طرح حمایت از مالکان آثار تاریخی خصوصی"
چکیده: محمد بهشتی گفت: برنامه پنج ساله چهارم طرحی را با عنوان «طرح حمایت از مالکان آثار تاریخی خصوصی» را دنبال می‌کرد. این طرح نخستین تصریح قانونی بود که نسبت سازمان میراث فرهنگی و دولت را با کسانی که شی تاریخی در اختیار داشتند روشن می‌کرد.  به گزارش میراث آریا، رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صبح امروز در همایش یک ... ادامه »
07
تاثیر فرهنگ پارسی بر پوشاک هند
چکیده: مردم هند طی هزاران سال در نامیدن انواع پوشاک ، طرز پوشش و شکل های متنوع آن از فرهنگ ایرانی تأثیر گرفته اند که این امر در پوشش و تزئینات پوشاک هندی ها مشهود است. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، نسیم کمپانی پژوهشگر حوزه هند  این مطلب را در نشست "معرفی پوشاک هندی " که به همت پژوهشکده مردم شناسی در محل پژوهشگاه برگزار شد مط... ادامه »
07
سرپرست هیأت باستان شناسی خبر داد:

شناسایی آثار پیش از تاریخ در پاسارگاد

شناسایی آثار پیش از تاریخ در پاسارگاد
چکیده: بررسی های باستان شناسی در پاسارگاد به شناسایی آثاری نظیر تپه ها ، محوطه ها ، سد ، معدن ، انواع قبور ، قنوات ، پایه های پل ، آسیاب ها و ... از دوره پیش از تاریخ ، تاریخی ، فراهخامنشی ، ساسانی و اسلامی منجر شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، فرهاد زارعی کردشولی سرپرست هیات بررسی باستان شناسی شهرستان پاسارگاد با اعلام این خبر ... ادامه »
06
در دیدار سفیر ایران در یونسکو با احمدی‌پور صورت گرفت

تسلیم اصل لوح ثبت‌جهانی بیابان لوت و قنات‌ ایرانی به سازمان میراث‌فرهنگی

تسلیم اصل لوح ثبت‌جهانی بیابان لوت و قنات‌ ایرانی به سازمان میراث‌فرهنگی
چکیده: سفیر ایران در یونسکو در دیدار با دکتر زهرا احمدی‌پور اصل لوح ثبت‌جهانی بیابان لوت و قنات‌ ایرانی را به سازمان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تسلیم کرد. به گزارش میراث آریا، دکتر احمد جلالی، سفیر ایران در یونسکو امروز، 6 دی در دیدار با رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، اصل لوح ثبت جهانی بی... ادامه »
06
آغاز مطالعات زمین باستان شناسی در بندر سیراف
چکیده: مطالعات زمین باستان شناسی در بندر سیراف با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مرکز ملی اقیانوس شناسی و مرکز ملی تحقیقات فرانسه آغاز شد.  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، حسین توفیقیان رئیس هیات باستان شناسی با اشاره به شروع مطالعات باستان زمین شناسی در سیراف  گفت: از صخره های ساحلی و بستر ساحل نمونه برداری لازم ... ادامه »
06
کتاب مجموعه مقالات گروه زبان و گویش رایج منتشرشد
چکیده: کتاب "مجموعه مقالات گروه زبان و گویش رایج توسط پژوهشکده زبان شناسی ، کتیبه ها ومتون پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و به کوشش فریار اخلاقی و پونه مصطفوی منتشرشد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی گردشگری ، مژگان اسماعیلی رئیس پژوهشکده زبان شناسی ،کتیبه هاومتون در مقدمه ای براین کتاب می نویسد:پژوهشکده زبان شناسی به دنبال تحقق اهداف علمی و ... ادامه »
06
گزارش میدانی «میراث آریا» از عمارت مسعودیه

فخر شاهانه در انتظار نابودی

فخر شاهانه در انتظار نابودی
چکیده: حسن صادقی، میراث آریا: «دیگر کوچه و خیابان شمس العماره است که بهترین بناها و بهترین کوچه‌های تهران تلقی می شود. این کوچه یک دروازه از آخر باغ و عمارت بادگیر و شمس العماره دارد که شاه اغلب از این در سوار شده به تفرج می‌روند» شاید این توصیف کوتاه اعتماد السلطنه، از عمارت مسعودیه، بیش از هر توصیف دیگری عظمت این اثر تاریخی در زمان... ادامه »
05
صندوق احیاء و بهره برداری از اماکن تاریخی صاحب نشریه شد
چکیده: مجوز اولین نشریه تخصصی حوزه احیاء بناها و بافت های تاریخی با صاحب امتیازی صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی صادر شد. به گزارش میراث آریا، مجوز این نشریه تخصصی بعد از یک سال تلاش و پیگیری با صاحب امتیازی صندوق احیاء به عنوان تنها متولی واگذاری، تعیین کاربری و اعطای مجوز بهره برداری بناهای تاریخی در کشور توسط معاونت مطبوعاتی... ادامه »
صفحه 10 از 1629اولین   قبلی   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  بعدی   آخرین