خبرگزاری میراث آریا


[IRANDNN_PUBLISHSTARTDATE:dd]

حمام تاریخی سعادت ابهر ثبت ملی شد/مرمت بنا با رضایت مالک

حمام تاریخی سعادت ابهر ثبت ملی شد/مرمت بنا با رضایت مالک
مهرداد عسگریان معاون میراث فرهنگی استان زنجان در گفتگو با میراث آریا (chtn) با اعلام این خبر افزود: حمام سعادت شهرستان ابهر که به حمام صادقی نیز شهرت دارد به دلیل ویژگی‌های معماری حمام‌های سنتی در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسید.

معاون میراث فرهنگی استان زنجان افزود: حمام تاریخی سعادت در حال حاضر فعالیت دارد و با توجه به اینکه این بنا تحت مالکیت بخش خصوصی است پس از توافق، اقدام به مرمت این بنا خواهیم کرد.

 

وی بابیان اینکه حمام سعادت، بنایی متعلق به دوره اواخر قاجار یا اوایل پهلوی دارد، اضافه کرد: استان زنجان در کل دارای 747 اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و مذهبی در فهرست میراث ملی است و برنامه‌ریزی ما برای ثبت آثار در این استان ادامه دارد، در حال حاضر پرونده ثبت ملی 25 اثر استان زنجان در دست تهیه است.

مردان نمکی و بازار تاریخی زنجان قابلیت ثبت در فهرست میراث جهانی را دارد

معاون میراث فرهنگی استان زنجان تصریح کرد: استان زنجان آثار بسیار جالب‌توجهی دارد که برای ثبت در فهرست میراث جهانی مناسب هستند، ازجمله آثاری که ما برای ثبت جهانی پیشنهاد دادیم، مردان نمکی. بازار تاریخی زنجان است که هر دو این آثار قابلیت و شاخص‌های ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو را دارد.

عسگریان ادامه داد: استان زنجان آمادگی لازم را برای بسترسازی و ایجاد مقدمات لازم برای تهیه پرونده ثبت جهانی این آثار را دارد.

روتیتر
موضوع: خبر
نوع خبر: تنظیمی
موقعیت: خبر4
منبع خبر
آدرس ویدئو
تعداد مشاهده خبر: (116)
گروه خبر: میراث فرهنگی
کد خبر: 119528