سمنان

آغاز مرمت بخشی از سقف کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام گرمسار

0

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان، مصطفی یغماییان روز دوشنبه 31 شهریور ماه 1399 با اعلام این خبر افزود: «برچیدن و جمع‌آوری کف فرش آجری، کندن لایه‌های فرسوده بام، خارج کردن بندهای فرسوده از کف فرش آجری ساده و پاک کردن درزها، دوخت و دوز ترک‌های سطحی، از جمله فعالیت‌های در دست انجام برای مرمت این اثر تاریخی است.»

او بیان کرد: «دوغاب‌ریزی با دوغ آب آهک و پودر سنگ در سقف‌ها، کاهگل بام، کف فرش با آجر سنتی و ساخت و نصب در چوبی از دیگر فعالیت‌ها برای مرمت بخشی از سقف کاروانسرای قصر بهرام است.»

در جنوب گرمسار و در دامنه‌های شمالی سياه کوه کاروانسرای سنگی بسیار زیبایی با پلان مستطیل شکل ساخته شده است که از مهم‌ترین بناهای شهرستان گرمسار است.

 مصالح عمده برای ساخت این کاروانسرا سنگ و آجر با ملات گل آهک است، نمای بيرونی اين بنا چهار گوش و دارای چند برج با دو دروازه شمالی و جنوبی است و روکار آن از سنگ‌های بزرگ آهکی صیقل شده سفيد رنگ است که از کوه‌های مجاور آورده شده‌‌اند.

سفال‌هایی که از اطراف اين بنا به دست آمده به احتمال قوی از دوره تيموری و نشانه آن است که اين بنا پيش از صفويه برپا بود است. اين بنا كه در دوره صفويه تعمير اساسی شد، به بنای شاه ‌عباسی معروف شده است.

برگزاری نشست آموزشی دفاتر خدمات مسافرتی و رونمایی از کتاب گردشگری سلامت در سمنان

مقاله قبلی

آغاز مطالعه تعیین ضوابط اختصاصی بافت‌ تاریخی روستای بیابانک سرخه

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *