0

نقوش سنتی و اساطیری گلیم های بافته شده عنبران سمبل نمادها ونقش هایی از خواست باطنی بافندگان و بیانگر آرزوها و نیازهای مردمان ساکن این مناطق است. نقوش سنتی رایج در گلیم‌های استان بیشتر نقش سماور، سینی و خرچنگ در متن گلیم و گردونه مهر (چلیپا) و نقش اژدها در حاشیه گلیم می باشد. حاشیه های گلیم عنبران دارای چند دور نقش هستند که در درون آن نقش های اصلی گلیم بافته شده و این نقش ها عبارت اند از "بوکوگل"، "پوته"، "گانگل" و "جنگل" که هرکدام تداعی کننده ی بخشی از زندگی و محیط فکری ویژه ای با سابقه تاریخی خود است.

زنان و دختران روستایی با طرح گلیم، نه تنها هنری ماندگار بر جای می گذارند بلکه اسطورهای انسانی را که بدون توجه به محل زندگی در بین انسانها از اصول اخلاقی مشترک برخوردار است، معرفی می کنند.

ویژگی منحصر به فرد گلیم عنبران بومی بودن الیاف و ابزار بافت آن است. بطوری که هر زن روستایی می تواند با به پا کردن دار کوچکی در منزل هنر سده های متمادی را در تار و پود صنعت دست ساز خود جای دهد. دیگر ویژگی گلیم عنبران نقش دو طرفه یا دو رو بودن آن است یعنی بیننده نمی تواند پشت و روی آن را تشخیص دهد و به همین دلیل دو روی این گلیم قابل استفاده است.

در حال حاضر این محصولات به شکلهای تابلو ، مفرش، زیر تلفنی، کیف دخترانه، وسایل آشپزخانه، دستگیره آشپزخانه، دمکن برنج، جای سیخ و جامدادی تولید می شوند و شهرستان نمین و روستاهای تابعه آن از جمله شهرعنبران و روستاهای اطراف آن از مراکز عمده تولید گلیم استان به شمار می آیند.

تهیه کننده: جواد ستونه

 
 
 

مدرسه عباسقلی خان، شاهکاری در دل مشهد

مقاله قبلی

لذت کویرنوردی در رنگین‌کمان خاکی طرود شاهرود

مقاله بعدی

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *