0

خانه تاریخی دکتر قاسم خان اهری

خانه دکتر قاسم اهری واقع در خیابان حزب ا… از قدیمی‌ترین خانه‌های موجود در اهر است. این بنا دارای سرسرا و اتاق‌های متعدد است. زیباترین قسمت بنا نورگیرها و تزئینات داخل آن است این خانه تاریخی در اهر که از دوره قاجار به‌جا مانده و همچون کوشکی در داخل باغ بزرگی قرار دارد و دارای طنبی بزرگ با پنجره‌های زیبای اروسی و شومینه‌ای نقاشی شده می‌باشد که با ۲ ورودی در طرفین به‌صورت قرینه احداث گردیده است.

دکتر قاسم اهری از رجال سیاسی دوره رضاخان بوده است، این خانه در دوره‌های گذشته شاهد حضور رضاخان، محمدرضا پهلوی و دکتر اقبال نخست‌وزیر دولت وقت بوده است، خود بنا در دوره قاجاریه ساخته شده اما پوسته نمای کنونی مربوط به دوره رضاخان می‌باشد و علاوه بر خود این بنا باغ پیرامون آن نیز با داشتن درختان قدیمی و تنومند دارای ارزش خاصی است.

دکتر قاسم اهری فرزند ارشد حاجی حسن آقا به سال ۱۲۶۳در اهر چشم به جهان گشود، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی و متوسطه به اروپا رفت و  در رشته پزشکی موفق به اخذ درجه دکترا شد، وی پس از بازگشت به ایران در چندین دوره به‌عنوان نماینده اهر در مجلس شورای ملی انتخاب شد و در سال ۱۳۲۸ در اولین دوره مجلس سنا به‌عنوان سناتور آذربایجان انتخاب شد.

دکتر قاسم خان اهری در سال ۱۳۴۵ به علت بیماری به پایتخت اعزام شد اما دار فانی را وداع گفت و در تهران به خاک سپرده شد.

 

هركاره تراشی (خراطی سنگ)

مقاله قبلی

نبرد فلز، قلم و چکش

مقاله بعدی

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *