0

شهر فیروزآباد، مرکز شهرستان فیروز آباد (واقع‌شده در ۹۳ کیلومتری جنوب‌غربی شیراز) در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۹۹ به عنوان شهر ملی دست بافته‌های عشایری معرفی شد.

این شهرستان کانون اصلی تجمع اقوام عشایر استان فارس به‌شمار می‌رود و پوشش سنتی، محلی و عشایری شهروندان در این منطقه دیدنی‌ست. هرچند در دیگر نقاط این استان نیز دستبافت‌های باکیفیت و مناسبی تولید می‌شود اما طرح‌های فیروزآباد زبانزد بوده و تفاوت آن با دیگر نقاط محسوس است.

دست‌بافته‌های عشایری شهرستان فیروزآباد با داشتن مشخصه‌های بسیار خاص نظیر ظرافت، خودکفایی در تولید و رنگرزی گیاهی و همچنین نقش‌های فولکلور و محلی شهرتی جهانی دارد.

تعدد مراکز فروش و مواد اولیه و دستبافته‌های عشایری نظیر فرش، گلیم، چنته، خوابگاه ،خورجین و همچنین فراوانی بافندگان و تولیدکنندگان، سبب برنامه‌ریزی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس در راستای ثبت شهر فیروزآباد به عنوان شهر ملی دستبافته‌های عشایری در سال ۹۸ شد.

از آنجا که انواع روش‌های به‌کار رفته در تولید دست‌بافته‌هایی همچون جاجیم و یا شیشه‌درمه، همچنان از دار افقی استفاده می‌شود، می‌توان از این شگرد با عنوان معیار تولیدات عشایری نام برد؛ از سوی دیگر طرح، رنگ و بافت منحصر به فرد نیز هویتی قشقایی به آثار این ناحیه بخشیده و از این منظر آن را زبانزد کرده است.

قلم زنی، هنر نقش و نگار بر فلز

مقاله قبلی

آق‌قلا، شهر گل‌فشان‌ها در استان گلستان

مقاله بعدی

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *