یادداشت
پرهام جانفشان*

روز جهانی جهان‌گردی یادآور اهمیت حفظ تاریخ یک ملت

0
روز جهانی جهان‌گردی یادآور اهمیت حفظ تاریخ یک ملت

 صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی با گسترش اقدامات خود که یکی از آن ها توسعه زیر ساخت های گردشگری کشور است، می تواند نقشی اثر بخش را به منظور ارتقا در این حوزه ایفا کند، نقشی که تجارب مشابه آن در سایر کشورها نیز مشاهده می شود به عنوان نمونه شرکت پارادورز به عنوان همتای خارجی صندوق احیا، در کشور  اسپانیا توانسته است با ورود حدود 90 بنای تاریخی در این کشور به چرخه بهره برداری 40 میلیون یورو ارزش افزوده ایجاد نماید. این نمایانگر اهمیت گام نهادن در این مسیر است و ظرفیت های مهم این صندوق است.

صنعت توریسم در دنیای امروز توانسته به سومین صنعت پردرآمد جهان تبدیل شود و مسیر رشد این صنعت همچنان ادامه دارد. در سال 2017، شاهد رشد 7درصدی گردشگری جهانی بوده ایم و اکنون تعداد گردشگران در دنیا به بیش از  یک میلیارد و 300میلیون نفر رسیده است. از طرفی همین امر سبب همبستگی هر چه بیشتر مردم سراسر جهان شده است.

سال گذشته، بیش از1.2 میلیارد گردشگر در مرزهای بین‌المللی سفر کرده‌اند؛ این در حالی است که طبق پیش‌بینی‌ها، این میزان در سال ۲۰۵۰ به ۲ میلیارد نفر هم می‌رسد.

امسال در شرایطی در آستانه روز جهانی گردشگری قرار گرفته ایم که تحریم های آمریکا ما را در شرایط خاص اقتصادی قرار داده است.  از طرفی فروش نفت ایران با سختی های همراه خواهد بود که در چنین وضعیتی اقتصاد گردشگری می تواند جایگزین مناسبی برای اقتصاد نفتی باشد.

این موسسه از طریق واگذاری ابنیه تاریخی به منظور احیاء و بهره برداری با جذب سرمایه از بخش خصوصی و با اتکا به ظرفیت های منحصر به فرد کشورمان ارزش افزوده ایجاد می کند و در نتیجه گسترش زیرساخت های گردشگری علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، درآمدزایی و ارزآوری مناسبی را برای کشورمان به همراه خواهد داشت و درمانی مناسب برای اقتصاد کنونی ایران رقم خواهد زد.

 با توجه به تصویب قانون نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در راستای توسعه مأموریت های محوله صندوق احیاء، این موسسه پس از تصویب اساسنامه خود در هیئت وزیران با نام صندوق  توسعه صنایع دستی ، فرش دستبافت و احیاء بناهای تاریخی به کار خود ادامه خواهد داد. به طور قطع تحقق این مهم دریچه تازه ایی را در نقش آفرینی های بیشتر این صندوق در توسعه زیر ساخت های گردشگری ایفا و فرصت مناسبی را برای اشتغال آفرینی و حرکت به سوی اقتصاد پویا در جوامع محلی با توجه به پتانسیل های در اختیار مهیا خواهد کرد.

هم اکنون مجموعه تلاشگران این حوزه در تکاپو برای دستیابی به افق چشم‌انداز 20 ساله نظام در سال 1404 یعنی رسیدن به 20 میلیون گردشگر خارجی هستند که با تکیه بر مولفه های مهمی همچون امنیت، ظرفیت‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی و نیز توجه دولت به امر گردشگری به دلیل نرخ بالای بازدهی سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری ایران می تواند نقش متفاوتی را در خاورمیانه ایفا کند و مقصد بسیاری از سفرهای به این خطه شود.

رونق  اقداماتی نظیر احیاء بناهای تاریخی و فرهنگی ، با برگزاری برنامه های از قبیل رویداد های فرهنگی در این ابنیه به عنوان یک طرح مستمر و دنباله دار، یکی از اقداماتی بود که طی سال جاری در صندوق احیا به اجرا در آمد و این طرح توانست با به نمایش گذاشتن همزمان میراث ناملموس، گردشگری غذا و صنایع دستی بومی و محلی شهر های مختلف کشورمان، در بناهای در حال بهره برداری این صندوق به بارورتر شدن هنر و ذوق هنرمندان صنایع دستی،  فرش بافان  و سایر افرادی که می توانند از این حوزه متنفع شوند را با خود در معرفی این سنت ها همراه سازد.

در حوزه توسعه زیرساخت های گردشگری هم اکنون1900 پروژه وجود دارد که 43 هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری در این پروژه ها است و پیش بینی می شود تا پایان دولت دوازدهم 1250 پروژه به بهره برداری خواهد رسید. سهم صندوق احیاء از این آمار جذب بیش از 100 میلیارد تومان برای نزدیک 70 پروژه تا شهریور 1397 می باشد که با برنامه ریزی های صورت گرفته به دنبال ارتقا میزان مشارکت های تا پایان سال جاری هستیم.

همه اعداد و ارقام نشان دهنده تلاش ها برای پیشرفت و توسعه صنعت گردشگری در کشور است و امیدواریم در شرایط پیش رو شاهد ارتقاء صنعت گردشگری کشور متناسب با نیازهای روز و شرایط ویژه اقتصادی پیش رو باشیم.

* مدیرعامل صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *