میراث‌فرهنگی
به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی

کتاب "مفتاح الفلاح" در موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه نیاوران به نمایش در آمد

0

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، موزه کتابخانه اختصاصی این مجموعه در ادامه نمایشگاه های دوره ای و رونمایی آثار خود، این بار به مناسبت روز بزرگداشت شیخ بهایی، نسخه خطی «مفتاح الفلاح» اثر این دانشمند بنام دوره صفویه را برای نخستین بار در معرض نمایش قرار داد.

این نسخه خطی نفیس متعلق به قرن یازدهم هجری قمری فاقد رقم بوده و به خط ثلث عالی در قطع ربعی نگاشته شده و به سلطان شاه صفی ثانی اهدا شده است.

کتاب «مفتاح الفلاح» در شش باب درباره ادعیه، اعمال واجب و مستحب و آداب پسندیده‌ای که یک مسلمان انجام می‌دهد، نوشته شده است. این کتاب نزد عالمان و دانشمندان شیعه همواره دارای اهمیت بسیار بوده و ترجمه‌ ها، شرح‌ ها و تعلیقه ‌های فراوانی بر آن نوشته شده است.

شیخ بهاءالملک محمد عاملی معروف به شیخ بهایی از دانشمندان بنام عهد شاه عباس صفوی است. او در سال ۹۵۳ هجری قمری در بعلبک متولد شد. در ۱۳ سالگی همراه پدرش به ایران مهاجرت کرد. وی تألیفاتی به فارسی و عربی دارد که مجموعه آن ها به ۸۸ کتاب و رساله بالغ می‌شود. از آثار او می‌توان به کشکول، دیوان غزلیات، خلاصه الحساب، تشریح الافلاک و دو مثنوی معروف " نان و حلوا" و "شیر و شکر" اشاره کرد. وی در سال ۱۰۳۰ هجری قمری در اصفهان دار فانی را وداع گفت. جنازه او را به مشهد انتقال دادند و در مسجد گوهرشاد دفن کردند.

علاقه مندان جهت بازدید از این اثر ارزشمند می توانند از سوم اردیبهشت ماه به مدت دو هفته از ساعت 9 تا 18 به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه نمایند و مجموعه تا ساعت 19 فعال است.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *