میراث‌فرهنگی

نشست تخصصی «روش‌های نوین تحول در موزه» در مجموعه نیاوران برگزار شد

0
نشست تخصصی «روش‌های نوین تحول در موزه» در مجموعه نیاوران برگزار شد

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، این نشست یک روزه با حضور جمعی از موزه داران، کارشناسان موزه و عموم علاقه مندان در این مجموعه برگزار شد و به بررسی نقش «کیوریتور» در ساختار موزه ها پرداخته شد.

صالح فرامرزی کیوریتور موزه ملی علوم و فناوری در این نشست ضمن ارائه تعاریف و معانی گوناگونی که از واژه «کیوریتور» وجود دارد، به  بررسی تاریخچه کیوریتوری در جهان و ایران پرداخت.

بیان پیشینه موزه و نمایشگاه در جهان و ایران و پیوند آن با موضوع کیوریتوری و همچنین وظایف و جایگاه اصلی کیوریتور در جامعه و موزه ها از اهم مباحث مطروحه در این نشست بود.

فرامرزی چهار وظیفه اصلی کیوریتور را در برگزاری نمایشگاه ها حفاظت، انتخاب آثار، مشارکت در تاریخ هنر و راه اندازی نمایشگاه عنوان کرد و نقش آن را به عنوان پیوند دهنده موزه و فرهنگ، در توسعه هنر و فرهنگ سازی ضروری دانست.

این نشست یک روزه با هدف به دست آوردن یک تعریف و شناخت مشخص از وظایف کیوریتوری به دو روش سنتی و تعاملی برگزار شد و در پایان، دو نتیجه مهم این فعالیت در امر تولید دانش و آرشیو کردن و همچنین نقش میانجی آن بین هنرمند و جامعه تشریح شد.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *