بین الملل

سلادون‌های موزه ملی ایران وارد کاخ‌موزه پکن شد

0
سلادون‌های موزه ملی ایران وارد کاخ‌موزه پکن شد

به گزارش میراث آریا به نقل از  روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده رئیس کل این موزه ضمن اعلام این خبر افزود: «این آثار شامل ۱۴ قلم ظروف سلادون از مجموعه ای مربوط به دوره صفوی است که در زمان  شاه عباس وقف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شده بود. این آثار در سال 1314 به موزه ملی ایران رسیده است.»

در مجموع 10 موزه از کشورهای ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا، و امارات متحده عربی و همچنین بیش از سی موزه از کشور چین آثار خود را در این نمایشگاه شرکت داده اند.

 وی در خصوص تاریخچه ظروفی به این نام گفت: «سلادون نام خانواده‌ای از سفال است که دارای لعاب ویژه ای است. نام سلادون برای اولین بار توسط فرانسوی ها برای این نوع ظروف بکار برده شد. از ویژگی‌های این سفال بدنه سخت، به رنگ سبز تیره و روشن است که دارای انواع گوناگون تزیین چون نقش قالب زده و برجسته است. کرمان و اصفهان از مراکز مهم تولید این نوع سفال در ایران بوده‌اند.»

نمایشگاه «سلادون‌های لونگ چوآن و جهانی شدن» در روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۸، در کاخ موزه  پکن گشایش خواهد یافت و تا ۱۲ مهرماه در این موزه ادامه خواهد یافت.

کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه باستانی با نزدیک به 2میلیون شیء از دوره های سلسله مینگ و چینگ در سال 1925 تبدیل به موزه شد و شامل 980 ساختمان و 72 هکتار مساحت است. این کاخ در سال 1987 به‌عنوان میراث جهانی ثبت شد و توسط یونسکو، به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه ساختارهای چوبی باستانی حفظ شده در جهان، نام‌گذاری شد. کاخ موزه پکن سالانه بیش از 16 میلیون بازدیدکننده دارد.

موزه ملی ایران  همچنین با ۱۵ قلم آثار تاریخی فرهنگی خود به عنوان سفیر فرهنگی کشورمان در کنار ۲۴ کشور آسیایی دیگر در نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» که در حال حاضر در موزه ملی پکن دایر است، حضوردارد. نمایشگاهی که تنها با حدود دو ماه فعالیت خود پذیرای بیش از ۸۰۰ هزار بازدیدکننده بوده و نشان از علاقه‌مندی و نگاه فرهنگی مردمان کشوری است که امروز از مقاصد مهم جذب گردشگر محسوب می شوند.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *