میراث‌فرهنگی
الواح هخامنشی بازگشته به میهن رونمایی شد

دکتر مونسان: تبادلات فرهنگی در سطح بین‌الملل افزایش یافته است/ اخبار خوبی از سایر الواح در راه است

0
دکتر مونسان: تبادلات فرهنگی در سطح بین‌الملل افزایش یافته است/ اخبار خوبی از سایر الواح در راه است

به گزارش خبرنگار میراث آریا، دکترمونسان در مراسم رونمایی از 110 لوح از مجموع ۱۷۸۳ لوح هخامنشی بازگشته به کشور در موزه ملی ایران، گفت: بازگشت این الواح اتفاق مبارکی بود، این الواح حدود ۸۴ سال پیش توسط دولت ایران به شکل امانی به دانشگاه شیکاگو برای مطالعات داده شد.»

او افزود: «متن این الواح به خط میخی و زبان ایلامی است.  که خوشبختانه با تلاش‌های زیاد وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، وزارت امور خارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، پس از ۸۴ سال به کشور سپرده شد.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تصریح کرد: «این الواح علاوه بر این‌که به لحاظ قدمت اهمیت دارد، نشان‌دهنده تمدن بیش از 2550 ساله کشورمان است که موضوعات راه‌ها، مبادلات مالی پرداخته و حتی میزان کارکرد کارگران در آن ثبت‌شده است.  این موضوع نشان می‌دهد 2550 سال پیش در کشور ما برده‌داری نبوده و حقوق تمامی کارگران ثبت و به‌موقع پرداخت می‌شده است،  حتی ناظران در آن زمان میزان کارکرد این قشر را تأیید می‌کردند، البته این رعایت حقوق کارگران اکنون نیز انجام می‌شود.»

او اظهار کرد: «موضوعات اجتماعی بر روی این الواح ثبت و ضبط‌شده است. این ۱۷۸۳ لوح به دلیل آنکه تمدن بزرگ کشورمان را نشان داده است اهمیت بسیاری دارد.

دکترمونسان ادامه داد: «خوشبختانه در دولت دوازدهم و طی دو سال گذشته سطح تحرکات و فعالیت‌های بین‌المللی خوبی در معاونت میراث‌فرهنگی افزایش پیداکرده است به‌طوری‌که نمایشگاه‌های مشترکی در سراسر دنیا از آثار ایرانی برگزار کردیم تا تمدن و ظرفیت‌های فرهنگی کشورمان را به تمام مردم دنیا نشان دهیم. همچنین به شکل متقابل موزه‌های مهم دنیا در ایران، آثار مشترکی به نمایش گذاشته‌اند.»

او بیان کرد: «تبادلات فرهنگی طی دو سال گذشته افزایش‌یافته است، سال گذشته موفق شدیم جلوی حراج سردیس هخامنشی را در یک حراج بگیریم و آن را به کشور بازگردانیم.»

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «خبر خوبی درباره سایر الواح هخامنشی در راه است که به‌زودی اعلام می‌شود.»

110 لوح هخامنشی از مجموع 1783 لوح هخامنشی بازگردانده شده از آمریکا، ظهر امروز چهارشنبه 10 مهر 98، در مراسمی با حضور دکتر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در محل موزه ملی ایران رونمایی شد.

در این مراسم  فاطمه ذوالقدر، طیبه سیاوشی، فریده اولاد قباد نمایندگان تهران، مهدی برومندی نماینده مرودشت، جعفرپور نماینده لارستان، سعیدی نماینده تبریز و کاظمی نماینده اردل و فارسان و مسئولانی از وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند.

 الواح هخامنشی در پی تلاش‌ها و رایزنی‌های بین‌المللی از سوی دستگاه‌های مختلف دولت تدبیر و امید، بعد از 84 سال، دوشنبه‌شب هفته جاری به ایران بازگشت و به موزه ملی ایران منتقل شد.

نشست خبری بازگشت این اشیای تاریخی امروز در محل موزه ملی ایران برگزار شد و 110 لوح از مجموع 1783 لوح هخامنشی ظهر امروز با حضور دکتر علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاونان و مدیران این وزارتخانه، مسئولانی از موسسه شرق‌شناسی شیکاگو و جمعی از مسئولان و مدیران دستگاه‌های مختلف به‌طور رسمی رونمایی شد.

این الواح تاریخی که بخش کوچکی از آثار باقی‌مانده در موسسه شرق‌شناسی شیکاگو آمریکاست در انتهای سالن بخش ایران باستان در تالار هخامنشی موزه ملی ایران به نمایش درآمده و قرار است تا ۳۰ مهر نمایش این الواح ادامه داشته باشد.

در موضوعات گل نوشته‌های باروی تخت جمشید که شامگاه سه‌شنبه به ایران تحویل داده‌شده، این‌طور عنوان‌شده‌اند؛ نامه‌ها، اسناد اداری، دست‌نوشته‌های یک کاتب، شاه و دربار، شخصیت‌های تاریخی، کارگران، کاتبان، تولید، مسافران، ایزدان پارس.

بعد از پایان نمایش الواح قرار است این آثار مهم در انبار موزه ملی که سه سال قبل استانداردسازی شده‌اند، نگهداری شوند.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *