یادداشت
رضا شاه‌حسینی*

مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری نیازی ضروری برای معلولان و جانبازان

0
مناسب‌سازی تاسیسات گردشگری نیازی ضروری برای معلولان و جانبازان

روز 12 آذر مصادف با 3 دسامبر در تقویم جهانی به نام روز جهانی معلولان نامگذاری شده است تا فرصتی باشد هرچند کوتاه جامعه جهانی را با مشکلات و دغدغه‌های این گروه از جامعه آشنا سازد. ارتقاء مشارکت افراد دارای معلولیت برای دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار هدفی است که نیاز به برنامه‌ریزی و ممارست فراوان در میان همه ذینفعان دارد و دولت، جامعه و سازمان‌های مردم‌نهاد باید نقش خود را در این زمینه به درستی و کامل به انجام برسانند.

عدم مناسب‌سازی اماکن گردشگری موجب شده تا افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان نتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.گردشگری برای همه یک حق و نیاز است که آنطور که باید مورد شناسایی و دقت قرار نگرفته است.

افراد دارای معلولیت نیازهای متنوعی دارند و در خدمات‌دهی به آنها باید به جزییات نیز پرداخته شود.

ایجاد محصولات و تجهیزات ویژه برای معلولان در اماکن گردشگری از نیازهای ضروری جامعه امروز است و مقاصد گردشگری و مکان‌هایی که به معلولان ارائه خدمات می‌کنند باید به این تجهیزات مجهز باشند در غیر این صورت معلولان از گردشگری لذت نخواهند برد.

در این راستا بر اساس میزان و نوع معلولیت از ابزارهای خاصی باید استفاده شود و ذینفعان گردشگری و خدمات دهندگان باید این تجهیزات را بشناسند و استفاده کنند.

آمارهای دقیقی از وضعیت و میزان دسترسی معلولان و سالمندان به امکانات گردشگری موجود نیست اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که در حوزه‌هایی چون حمل و نقل، سرویس‌های بهداشتی، اماکن پذیرایی و اقامتی کمبودهایی قابل مشاهده است و جبران این کمبودها نیازمند تعامل چندین ارگان و سازمان است.

اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان در سال‌های اخیر با حمایت از هنرمندان معلول صنایع‌دستی گام‌های مفیدی در اشتغال و خودکفایی این افراد برداشته است که امیدواریم شاهد تداوم، استمرار و بهبود فرایندهای مربوطه در این حوزه باشیم.

سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری از توجیه اخلاقی و اقتصادی بالایی برخوردار است و  مقاصد گردشگری که زیرساخت‌های مورد نیاز این قشر را فراهم نمی‌کند از این بازار پرآتیه محروم می‌شوند در حالی که اگر ذینفعان گردشگری اقدام به مناسب‌سازی کنند سهم بهتری در بازار خواهند داشت.

دفاتر مسافرتی و راهنمایان گردشگری در توسعه و تقویت پاراتور نقشی مهم و اساسی خواهند داشت. دفاتر گردشگری تحت نظر میراث‌فرهنگی از مهمترین گروه‌های مرتبط با این موضوع هستند که توجیه درست آنها در برگزاری و تعریف تورهای معلولان نقش موثری در این زمینه ایفا می‌کند.

*مشاور فرهنگی و رسانه ای مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *