میراث‌فرهنگی

شناسایی یک محوطه تاریخی و سنگ‌نگاره در نهبندان

0
شناسایی یک محوطه تاریخی و سنگ‌نگاره در نهبندان

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی، حسین شبانی افزود: «با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته، قدمت این محوطه و نقوش سنگ‌نگاره مربوط به دوره‌های اشکانی و اسلامی است.»

او ادامه داد: «این نقوش در دو قطعه سنگ حجاری شده است. قطعه نخست که نقوش مهم‌تری بر آن واقع است، در سمت شرق محوطه تاریخی نخلستان قرار دارد و نقش‌ها بر وجه شمالی، غربی و سطح فوقانی آن حک شده است.»

شبانی اضافه کرد: «حدود 8 متری غرب سنگ‌نگاره اول، سنگ‌نگاره دوم قرار دارد و نقش‌های آن به دو قسمت تقسیم شده است. نقوش در وجه شمالی قطعه اصلی و بر بخش فوقانی قطعه جدا شده حجاری شده‌اند.» 

سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نهبندان گفت: «نقوش سنگ نخست شامل نقوش گیاهی و جانوری است.»

شبانی افزود: «نقوش جانوری شامل بز، گاوهای کوهان‌دار شاخدار و سگ است و نقوش گیاهی شامل تصویر درختی در حد واسط دو حیوان (بز) است. این درخت یکی از منحصربه‌فردترین عناصر نقوش صخره‌ای است که بیشتر در نقوش برجسته دیده می‌شود.»

او ادامه داد: «تصویر حیوانات نیز استیلیزه نیست، به خصوص هنرمند تلاش کرده تا پیکره حیوانات را تا حد امکان نشان دهد، از این رو تاریخ‌گذاری آن محتمل‌تر شده است.»

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نهبندان گفت: «در نقش گاو کوهان‌دار، به‌خوبی کوهان و شاخ و بدنه جسیم گاو مشخص است. از سویی وجود نقش درخت و بزهای قرینه در طرفین آن یادآوری نقوش ادواری باستانی است که قدمت آن را می‌توان از 5هزار سال پیش تا عهد اشکانی تخمین زد، با توجه به اسناد و مدارک بسیار که دلالت بر سکونت و آبادانی منطقه در دوره اشکانی دارد، می‌توان گفت این نقوش در دوره اشکانی حجاری شده است و یکی از زیباترین نقوش صخره‌ای منطقه خراسان جنوبی است.»

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *