صنایع‌دستی
در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

نمایشگاهی بی‌واسطه از هنرهای دستی زنان ترکمن برپا شد

0
نمایشگاهی بی‌واسطه از هنرهای دستی زنان ترکمن برپا شد

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، نمایشگاه آثار تولیدات زنان هنرمند روستایی ترکمن استان گلستان از طریق خیریه ترکمن آرکا برای فروش مستقیم در ساختمان شماره یک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افتتاح شد.

آثار این نمایشگاه شامل انواع نمد، گلیم، پارچه‌های دست‌بافت، سوزن‌دوزی، کوسن، رومیزی، کیف و مانتوهای سنتی ترکمن و غیره است.

وحیده نوری‌زاده مدیر این نمایشگاه دراین‌باره گفت: «من و همسرم از سال 95 با توجه به شعار اقتصاد مقاومتی، کار اشتغال‌زایی برای زنان روستاهای استان گلستان را شروع کردیم.»

او افزود: «بر همین اساس زنان توانمند روستاهای شهرستان‌های گمیشان در حوزه گلیم‌بافی، مراوه‌تپه در حوزه نمدمالی و کلاله در حوزه پارچه‌بافی را شناسایی کرده و با کمک خیرین امکانات اولیه در اختیار آن‌ها قرار دادیم تا بتوانند از طریق تولید آثار صنایع‌دستی شهرستان خود به درآمد برسند و روی پای خود بایستند.»

نوری‌زاده با بیان این‌که این آثار را از طریق خیریه از آن‌ها خریداری می‌کنیم، خاطرنشان کرد: «سعی ما این است که صفر تا صد درآمد این هنرمندان به خودشان اختصاص یابد. خیریه ما هزینه تحصیلی، درمان و بسته‌های غذایی به افراد تحت پوشش خود می‌دهد ولی به‌شرط اینکه خود این افراد از طریق کار در حوزه‌های هنری صنایع‌دستی بتوانند به اقتصاد خانواده‌شان کمک کنند.»

 او اضافه کرد: «اکنون 500 هنرمند تحت پوشش حمایت خیریه ترکمن آرکا هستند. برند تولیدات این زنان روستایی را شرکت تعاونی صنایع‌دستی و گردشگری آلتین چاقی ترکمن نام‌گذاری می‌کند. این تعاونی آثار این هنرمندان را به فروش مستقیم می‌رساند و سود حاصل از آن را به خودشان کمک می‌کند.»

نوری زاده در پایان خواستار حمایت بیشتر نهادهای دولتی برای برگزاری نمایشگاه‌های این خیریه در مکان‌های مختلف تهران شد تا از این طریق زنان روستایی نیازمند مورد حمایت قرار گرفته و بتوانند آثار خود را به‌صورت مستقیم و بی‌واسطه در معرض دید علاقه‌مندان بیشتری قرار دهند.

نمایشگاه آثار زنان روستایی استان گلستان از شنبه 28 دی 98 تا چهارشنبه 2 بهمن 98 از ساعت 8 تا 16 در ساختمان شماره یک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی میزبان عموم علاقه‌مندان است.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *