میراث‌فرهنگی

نمایشگاه عکس سردار و انقلاب در گالری هنر نیاوران

0
نمایشگاه عکس سردار و انقلاب در گالری هنر نیاوران

به گزارش میراث آریا به نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران، به مناسبت فرا رسیدن سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، این مجموعه طبق روال هر سال با برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار موزه ای و همچنین تدارک برنامه های جانبی از تاریخ 12 تا 22 بهمن ماه میزبان علاقه‌مندان می شود.

 آشنا کردن کودکان و نوجوانان با میراث فرهنگی و موزه از اهداف مدیریت مجموعه نیاوران به عنوان یک مجموعه دوستدار کودک است و در راستای تحقق این هدف با توجه به حجم گسترده بازدیدهای دانش آموزی در ایام مبارک دهه فجر، رویدادهای ویژه ای برای آن ها نیز در این ایام تدارک دیده شده است.

  • بر اساس این گزارش، نمایشگاه عکس سردار و انقلاب ویژه برنامه‌ای است که به همت پایگاه مقاومت بسیج شهید پشتکوهی نیاوران در این ایام تدارک دیده شده است.

این نمایشگاه شامل مجموعه تصاویری از دوران پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی است که با توجه به تقارن ایام اله دهه فجر با چهلمین روز شهادت آن سردار پر افتخار با هدف تجدید میثاق با آرمان های امام راحل و شهدا، در محل گالری هنر این مجموعه برپا می شود.

همچنین بازدید از دو موزه با رویکرد دهه فجر و انقلاب ویژه بسیجیان و کارمندان این مجموعه، کوهپیمایی و گفتگو با موضوع بصیرت و روشنگری، برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی و همچنین برگزاری مراسم بزرگداشت دهه فجر و چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی از دیگر برنامه‌های این پایگاه در این ایام است.

  • روایت اثر موزه ای از زبان قصه‌گویان برای کودکان در کاخ اختصاصی نیاوران

کاخ اختصاصی نیاوران با نمایش اثر ارزشمندی از گنجینه این موزه به استقبال دهه فجر می رود. این اثر تاریخی احتمالاً توسط میرزا علی اکبرخان ملقب به مزین الدوله به تصویر کشیده شده است.

همچنین به منظور آشنایی بهتر کودکان و نوجوانان با میراث فرهنگی و موزه، این اثر ارزشمند از زبان قصهگویان با زمان‌بندی مشخص در تاریخ های 13 و 20 بهمن در این موزه روایت می‌شود.

  • نمایش گزیده‌ای از کتاب نگارهای داستان علی شیر نوایی در موزه کتابخانه اختصاصی

از دیگر برنامه‌های مجموعه نیاوران در این ایام، نمایش گزیده ای از کتاب نگارهای داستان علی شیر نوایی از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران برای نخستین بار در این موزه است. آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه، گزیده ای از یک مجموعه 32 برگی شامل نگارگری از داستان‌های کتب حیرت الابرار، فرهاد و شیرین، لیلی و مجنون، سبعه سیاره، سد اسکندری و لسان الطیر است که توسط علی شیر نوایی بنيانگذار ادبيات كلاسيك ازبكي نگاشته شده و توسط استاد کمال الدین بهزاد نقاش ایرانی سده نهم و دهم هجری و تعدادی از شاگردان به نام ایشان به صورت مصور نگارگری شده است.

مؤلف این کتاب حمید سلیمان است و در گردآوری و تصحیح آن جمعی از نویسندگان و هنرمندان ازبکستان و روسیه نیز همکاری داشته اند. این کتاب به منظور آموزش هنر عهد تیموریان برای برگزاری سمپوزیوم بین المللی یونسکو در سال 1969 میلادی به چاپ رسیده است.

  • نمایش مجموعه آثار اُپتیکال آرت و روایت اثر الکساندر کالدر در موزه جهان نما

همزمان با این ایام، نمایشگاهی از آثار هنرمندان و پیشگامان سبک اُپتیکال آرت یا هنر دیدگانی در موزه جهان نمای این مجموعه برگزار می شود. در این نمایشگاه که با همکاری کاخ موزه اختصاصی نیاوران از 12 تا 22 بهمن ماه برپا می‌شود تعداد 12 اثر از هنرمندان صاحب نام این سبک به نمایش گذاشته می‌شود.

 بخشی از آثار به نمایش درآمده، برای نخستین بار از گنجینه کاخ اختصاصی نیاوران خارج شده و در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.   

همچنین معرفی یک اثر هنری در موزه جهان نما در قالب قصه برای کودکان و نوجوان، یکی دیگر از برنامه‌های این موزه در ایام دهه فجر است. این موزه به معرفی یکی از آثار در معرض نمایش خود از الکساندر کالدر و روایت مَثَل ها و حکایت‌های کهن برای کودکان می‌پردازد که این برنامه نیز 21 بهمن با زمان‌بندی مشخص در این موزه اجرا می‌شود.

  • نمایش مجموعه آثار نقره از گنجینه کاخ صاحبقرانیه در موزه کوشک احمدشاهی

موزه کوشک احمدشاهی این مجموعه نیز با همکاری کاخ موزه صاحبقرانیه، منتخبی از آثار ارزشمند نقره موجود در مخزن کاخ صاحبقرانیه را به مدت 10 روز به نمایش می‌گذارد.

آثار به نمایش درآمده شامل گلدان، سماور، شمعدان، عودسوز و ... ساخت کشورهای ایران، روسیه، پاکستان و ... است. آثار نقره با تزئینات میناکاری هنر دست هنرمندان شیراز و اصفهان و ظرف تزئینی به شکل کشکول ساخت کشور روسیه مزین به سنگ‌های زینتی متعلق به دوره قاجار از جمله آثار شاخص این نمایشگاه است.

 مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) همه روزه از ساعت 9 تا 17:30 میزبان علاقه‌مندان بوده و مجموعه تا ساعت 18:30 فعال است.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *