میراث‌فرهنگی

افتتاح نمایشگاه سیار «40 آینه» از گنجینه موزه ملی ملک در مجموعه نیاوران

0

بهگزارش میراثآریا به‌نقل از روابط عمومی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، این نمایشگاه شامل تصاویری از سوره فاتحه‌الکتاب از چهل نسخه خطی منتخب قرآن مجید از گنجینه ارزشمند نسخه‌های خطی بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران است که با هدف شناساندن گنجینه خطی کتابخانه و موزه ملی ملک، بازخوانی و بازشناسی تاریخچه کتابت قرآن کریم و هنرهای پیوسته با آن همچون کتاب‌آرایی، خوشنویسی و تذهیب، با همکاری این مجموعه در موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران برپا شده است.

در این نمایشگاه سیار، چهارده الحمد از میان قرآن‌های خطی متعلق به قرون دهم تا چهاردهم هجری، مرقع‌ها و دیگر آثار خطی، کتابت شده توسط کاتبان بزرگی چون یاقوت مستعصمی، محمدتقی اصفهانی، محمدشفیع ارسنجانی، وصال شیرازی و علاء‌الدین تبریزی موجود در گنجینه ملک به‌مدت ده روز در این مجموعه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

همچنین همزمان با این نمایشگاه، دو جلد قرآن خطی از گنجینه موزه کتابخانه اختصاصی نیاوران مربوط به قرن سیزدهم هجری قمری برای نخستین بار به‌نمایش در آمده است.

یکی از این قرآن‌های نفیس بنا به دستور فتحعلی شاه قاجار توسط زین‌العابدین ابن محمدتقی اصفهانی معروف به اشرف الکُتاب در 15 شعبان 1247 به نگارش در آمده و نسخه دیگر نیز بر حسب دستور شاهزاده محمد ولی میرزا، توسط محمدابراهیم ‌ابن محمد قزوینی در سال 1225 هجری قمری کتابت شده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از آثار به‌نمایش درآمده در این نمایشگاه می‌توانند تا دوازدهم تیر ماه همه روزه از ساعت 9 تا 17 با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های مربوطه به موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران واقع در میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند. این مجموعه تا ساعت 19 فعال است.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *