گردشگری

اردبیل پایتخت آب‌های گرم معدنی خاورمیانه

0
اردبیل پایتخت آب‌های گرم معدنی خاورمیانه

استان اردبیل و دامنه سبلان به داشتن چشمه‌های آبگرم در ایران و خاورمیانه شهرت داشته و همه روزه مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری برای بهره‌مندی از خواص درمانی این چشمه‌ها و چشم‌اندازهای طبیعت اطراف آنها به این استان سفر می‌کنند.

مشگین‌شهر یکی از شهرهای استان اردبیل است که چشمه‌های متعددی در آن وجود داشته و مجتمع‌های مدرنی در سال‌های اخیر در آن احداث شده است.

آب‌های گرم معدنی از جمله پدیده‌های جذاب گردشگری و درمانی است که همواره مورد توجه همگان قرار گرفته که از این نظر استان اردبیل، بیش از 60 دهنه چشمه آبگرم را در خود جای داده است.

بیش از ۱۱۰ دهنه آب‌های معدنی گرم و سرد در استان اردبیل وجود دارد که بخش خصوصی در محدوده ۲۲ منطقه آبگرم سرمایه‌گذاری کرده است و این سرمایه‌گذاری‌ها در مناطق نیر، سرعین، مشگین‌شهر و گیوی با هدف توسعه گردشگری و رونق اشتغال با حمایت دولت صورت گرفته است؛ ۷۵ دهنه آبگرم و ۳۵ دهنه آب سرد در استان اردبیل وجود دارد که سالانه پذیرای هزاران گردشگر تابستانی و زمستانی است.

قرار گرفتن اصیل‌ترین آبگرم‌های شناخته شده در دنیا در استان اردبیل

استان اردبیل آب‌های گرم با  ویژگی‌های متفاوتی دارد اما منطقه آب گرم گاومیش‌گلی سرعین با بیشترین دبی آب، قینرجه مشگین‌شهر با بالاترین دما و قوتورسویی مشگین‌شهر از اصیل‌ترین آبگرم های شناخته شده در دنیا محسوب می‌شوند.

چشمه قوتورسویی یکی از مشهورترین چشمه‌های استان اردبیل واقع در شهرستان مشگین‌شهر و دامنه سرسبز سبلان است که در ۲۵ کیلومتری جنوب لاهرود و ۴۸ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر واقع شده‌است.

آب قوتورسویی در ردیف آب‌های معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد و به علت داشتن گوگرد خالص خاصیت درمانی ویژه‌ای برای از بین بردن امراض مختلف پوستی دارد؛ دمای چشمه آن ۴۲ درجه سانتی‌گراد و دبی آن ۱۳ لیتر در ثانیه است و  البته همیشه توصیه کرده‌اند به علت وجود گوگرد زیاد در آب قوتورسویی از استنشاق مستقیم گاز آن خودداری شود.

به علت شهرت بسیار بالای قوتورسویی در درمان برخی امراض، از سال‌های بسیار دور، این آبگرم همه ساله و در اکثر فصول سال به‌ویژه تابستان میزبان علاقه‌مندان زیادی از سراسر ایران و حتی جهان است، قوتورسویی در ۲۴ کیلومتری شهر لاهرود و در ۴۹ کیلومتری مشگین شهر واقع شده است.

قینرجه، گرم‌ترین آب در ایران است

قینرجه نیز یکی از چشمه‌های آب گرم کم‌نظیر مشگین‌شهر با ۸۶ درجه سانتی‌گراد دما و در ارتفاع 1990 متر از سطح دریا قرار دارد که مشابه آن در دنیا کمتر است؛ این آبگرم با آبدهی ۹ لیتر در ثانیه در ردیف آب‌های کلروره، هیپوتونیک گازدار و خیلی گرم بوده و علاوه بر اینکه در بین آبگرم‌های استان اردبیل ویژگی‌های منحصربه‌فردی از آن خود کرده، در بین آبگرم‌های شناخته شده کشور نیز در رتبه گرم‌ترین آبگرم قرار گرفته است.

قینرجه با وجود بی‌بو و بی‌رنگ بودن از دیرباز جزو آب‌های معدنی با خواص درمانی شناخته شده است و برای درمان انواع امراض مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چشمه آبگرم قینرجه با دمای ۸۶ درجه داغ ترین چشمه معدنی جهان است و در سال‌های نه چندان دور اولین مجتمع آبدرمانی توسط دولت در این منطقه احداث شده است.

آب گرم دودو، مفید برای بیماری‌های عصبی

آب گرم دودو در قسمت شرقی آب گرم قینرجه و مابین سه آب گرم قینرجه، ایلاندو و موئیل سویی واقع شده است، این چشمه دارای خاصیتی شبیه ایلاندو است و درجه حرارت آب به مراتب بالاتر از ایلاندو دارد که بر بالای دره عمیقی قرار گرفته است که در ته دره رودخانه خیاوچای در جریان است، آب این چشمه نیز برای بیماری‌های عصبی مفید و دارای خاصیت آرام‌بخشی است.

چشمه آبگرم موئیل در حدود ۱۲ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر با بیش از هشت دهنه در ارتفاع دو هزار و ۳۰۰ متری و درجه اسیدی حدود پنج و درجه حرارتی حدود ۴۵ برای امراض عصبی مفید است.

چشمه ملک‌سویی نیز یکی از آب‌های گرم معدنی است که در ۱۵ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر در کنار آبشار زیبای گور گور و چشمه آق‌سو قرار دارد و درجه حرارت آن ۴۵ درجه محاسبه شده است.

مجتمع آب‌درمانی شابیل، مفید برای درمان بیماری‌های حرکتی و عصبی

مجتمع آب‌درمانی شابیل نیز در ۵۰ کیلومتری مشگین‌شهر و ۲۵ کیلومتری شهر لاهرود قرار دارد، چشمه شابیل که در دامنه قله ساوالان و در مسیر صعود به آن قرار گرفته، دمای ۴۹ درجه سانتی‌گراد و دبی پنج لیتر در ثانیه دارد؛ آب این چشمه در ردیف آب‌های معدنی اسید بیکربنات یا بیکربناته سدیک قرار گرفته و به خاطر وجود مقدار زیادی اسید بیکربنیک، از  آب آن برای درمان بیماری‌های حرکتی، عصبی (درمان پادرد و کمردرد) استفاده می‌شود.

هم‌اکنون بیش از ۱۰ مجتمع مدرن آبدرمان  لوکس و مجهز در شهرستان مشگین‌شهر به عنوان یکی از قطب های گردشگری استان اردبیل فعالیت دارند.

به گفته بهنام‌جو استاندار اردبیل موقعیت خاص جغرافیایی شهرستان مشگین‌شهر و پراکندگی چشمه‌های آبگرم با فاصله کم از یکدیگر جایگاه این شهرستان را در جهان ممتاز ساخته است.

او پیش‌بینی کرد: «با اتمام بیماری کرونا و از سرگیری سفرهای گردشگری، این شهرستان میزبان تعداد زیادی از گردشگران خارجی باشد.»

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *