میراث‌فرهنگی

نخستین بررسی باستان‌شناختی جوین و جُغَتای آغاز شد

0
نخستین بررسی باستان‌شناختی جوین و جُغَتای آغاز شد

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه ميراث‌فرهنگی و گردشگری، آزيتا ميرزايی امروز سه‌شنبه 1 مهرماه 99 اهداف اين بررسی را شناخت کم و کیف آثار باستانی اين دو شهرستان اعلام كرد.

او با بيان اينكه تاکنون این شهرستان‌ها مورد بررسی قرار نگرفتند، تصريح كرد: «دومین هدف اين پروژه تکمیل‌بخشی از نقشه باستان‌شناسی كشور است.»

شهرستان جغتای در موقعیت جغرافیایی شمال شرق کشور و غرب استان خراسان رضوی و شمال غرب شهرستان سبزوار واقع شده است. تاریخ جغتای نشان می‌دهد که این شهر بیش از 150سال سابقه مرکزیت و حاکم‌نشینی داشته و به‌عنوان مرکز حکومت و ولایات ثلاث (جغتای، بام و صفی‌آباد و میان‌آباد) نقش عمده‌ای از نظر سیاسی و اجتماعی در منطقه ایفا کرده است.

شهرستان جوین، به مرکزیت شهر نقاب نیز یکی از شهرستان‌های خراسان رضوی و مشتمل بر دو بخش مرکزی و عطاملک است. جوین یا گویان، از دیدگاه جغرافیای تاریخی ولایت، سرزمین یا دشت وسیعی است که دو شهرستان جغتای و جوین امروزی را شامل می‌شود. در معجم‌البلدان یاقوت حموی مرزهای این ولایت وسیع، از بسطام تا نیشابور بوده و در سمت جنوب، به بیهق؛ و در سمت شمال، به جاجرم می‌رسیده‌ است.

ثبت جهانی موجب رشد گردشگری در اورامانات خواهد شد

مقاله قبلی

بازدید رایگان از موزه‌ها در روز جهانی گردشگری

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *