چهارمحال و بختیاری

اختصاص 450 میلیون ریال اعتبار برای مرمت بافت تاریخی روستای سرآقاسید

0

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری، کوروش بابائیان روز دوشنبه هفتم مهرماه 1399 با اعلام این خبر تأکید کرد: «این مبلغ از محل اعتبارات ملی در سال‌جاری برای تعمیر و مرمت بافت تاریخی روستای سرآقاسید شهرستان کوهرنگ اختصاص داده شد.»

او افزود: «در دوره تعمیر و مرمت این بافت تاریخی، زمینه اشتغال مستقیم یک نفر فراهم شده است.»

معاون میراث‌فرهنگی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: «پروژه تعمیر و مرمت بافت تاریخی روستای سرآقاسید تا پایان سال‌جاری به‌بهره‌برداری می‌‍‌رسد.»

روستای پلکانی سرآقاسید در انتهای جاده کوهرنگ به شیخ‌علیخان و در دامنه‌ای مشرف به کوه هفت‌تنان واقع شده است. این روستا با معماری سنتی و پلکانی یکی از روستاهای دیدنی ایران است.

معماری روستای سرآقاسید به‌گونه‌ای است که حیاط هر خانه، پشت‌بام خانه زیرین است و خانه‌ها به‌صورت زنجیروار به‌هم متصل و دارای پیوستگی ویژه‌ای هستند.

این روستا به «ماسوله زاگرس» نیز شهرت دارد و از نظر معماری یکی از بی‌نظیرترین روستاهای فلات مرکزی ایران به‌ویژه در منطقه زاگرس مرکزی به‌شمار می‌رود. روستای سرآقاسید از توابع دهستان موگویی شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری در ۱۷۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

رونق گردشگری از مهم‌ترین اولویت‌های توسعه چهارمحال و بختیاری است

مقاله قبلی

اختصاص 200 میلیون ریال برای مرمت بافت تاریخی روستای سوادجان

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *