یادداشت

گردشگری دفاع‌مقدس، راهبردی نو برای توسعه غرب کشور

0
گردشگری دفاع‌مقدس، راهبردی نو برای توسعه غرب کشور

در این میان ازجمله جاذبه‌های نوینی که ماحصل رشادت‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان اسلام و پشتیبانی ملت بزرگ میهن اسلامی در طی هشت سال جنگ تحمیلی و مقابله با دشمنان تا دندان مسلح در گستره مناطق جنگی است (برای نسل حاضر و آتی نیز به یادگار مانده است)، همانا جاذبه‌های ناشی از جنگ در جای‌جای مناطق عملیاتی و همچنین مناطق تأثیرپذیر از جنگ به‌ویژه در مناطق غربی کشور است. 

جاذبه‌های ناشی از جنگ، میراث همیشه زنده بزرگانی است که با هدیه نمودن جان و سال‌های قابل‌توجهی از عمر خویش، نه‌تنها زرین‌ترین و افتخارآمیزترین برگ کتاب تاریخ نظامی ایران را رقم زدند، بلکه توانستند با خلق ارزش‌های بی‌بدیل به شکل خارق‌العاده‌ای در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی ایران اسلامی و حتی مناسبات کشور در سطح منطقه‌ای و جهانی نیز تأثیرگذار باشند و درمجموع با به هم ریختن بسیاری از معادلات استراتژیک، نظم و قواعد نوینی را نیز پایه‌گذاری نمایند که می‌توان به‌طور مختصر آن را در بسته‌ای واحد به‌عنوان ارزش‌های متعالی دوران دفاع مقدس قرار داد، ارزش‌هایی که منجر به نهادینه شدن فرهنگ مقاومت، ایثار، تلاش و همبستگی اقوام و مناطق مختلف شده و از سویی ضامن استقلال، پیشرفت، تعالی، امنیت و ثبات کشور در گستره زمان نیز هست.

امروزه اهمیت صنعت گردشگری باعث شده است که دامنه وسیعی از تصمیم سازی‌های راهبردی و اجرایی در سطح کشورها و مناطق دارای جاذبه‌های گردشگری، برای توسعه این صنعت به اجرا درآید.

توسعه گردشگری دفاع مقدس در نواحی جنگ‌زده و مناطق عملیاتی استان ایلام مبتنی بر محرومیت‌زدایی، توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی در جهت آشناسازی گردشگران با استان محروم و شناخته‌نشده ایلام مبتنی بر تلفیق جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی فرهنگی استان با آثار و جاذبه‌های گردشگری جنگ هم‌راستا با تقویت پتانسیل ترانزیتی استان ایلام می‌تواند به رفع این محرومیت‌ها کمک شایانی نماید.

برای پویایی و بهره‌برداری پایدار از ظرفیت‌های گردشگری جنگ که نقش و تأثیر بسزایی در حفظ میراث و ارزش‌های متعالی دوران دفاع مقدس و تحرک بخشی به اقتصاد محلی، استانی و کشوری خواهد داشت، ضرورت ثبت محوطه‌های یادمانی دفاع مقدس اهمیت خواهد یافت، تا اولاً زمینه بهره‌برداری پایدار از ظرفیت‌های خدادادی و جاذبه‌های جنگ را فراهم نماید و از جانب دیگر مداخله‌های غیرمنطقی و بعضاً مخرب دستگاه‌ها و افراد مختلف در این‌گونه از مناطق را محدود کند.

23 بهمن‌ماه سال 65 و به مناسبت سالگرد پیروز انقلاب اسلامی، تیم‌های فوتبال منتخب بخش چوار و منتخب جوانان ایلام در ساعت 16 آغازگر یک مسابقه رؤیایی و باورنکردنی بودند. مسابقه‌ای که هیچ‌گاه با سوت داور پایان نیافت، فوتبال تبدیل به پلی برای رسیدن به ایثارگری و شهادت شد و زیباترین پیوند بین فوتبال و شهادت در زمین فوتبال چوار ایلام شکل گرفت. حادثه‌ای که منجر به شهادت جمعی از جوانان و نوجوانان فوتبالیست شد که در نوع خود در ورزش فوتبال بی‌سابقه است. وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این محوطه یادمانی را در فهرست میراث ملی به ثبت رساند تا گام مؤثری در راستای حفظ این اثر برداشته شود.

امید است با ثبت دیگر مناطق جنگی و حفاظت از آن‌ها، علاوه بر برخورداری از منابع و منافع یادمان‌های دوران جنگ تحمیلی از تنوع منابع طبیعی و تاریخی فرهنگی این آثار بهره‌برداری توسعه‌ای در راستای سیاست‌ها و وظایف وزارت به سرانجام رسد.

اقامت بیش از 2 هزار گردشگر در مراکز اقامتی ایلام

مقاله قبلی

صدور 27 فقره کارت شناسایی برای صنعتگران ایلام

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *