اصفهان

«مهرگرد» اولین روستای ملی صنایع‌دستی اصفهان

0
«مهرگرد» اولین روستای ملی صنایع‌دستی اصفهان

روستایی مهرگرد در زمینه بافت تاریخی و منحصر به‌فرد، طبیعت بکر و زیبا، وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های خروشان، چشم‌انداز بی‌نظیر و وجود درختان سر به‌هم داده سیب، بافته‌های داری شامل گلیم، جاجیم، گبه و... دارای قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالایی است.

شرایط اقلیمی، معماری، بافت کالبدی روستا، وجود مناظر طبیعی بکر با رودخانه‌ها و چشمه‌های خروشان و از همه مهم‌تر حضور مردمانی سخت‌کوش و مهمان‌نواز از ایل بزرگ قشقایی اهمیت این روستا را دو چندان کرده است.

روستای مهرگرد از روستاهای منحصر به‌فرد شهرستان در حوزه تولیدات صنایع‌دستی و هنرهای سنتی در رسته بافت‌های داری است، بافت‌هایی که با دستان توانمند و خوش‌ذوق هنرمندان این خطه تولید شده و در نوع خود بی‌نظیر است.

تلاش و سخت‌کوشی و خلق آثار بی‌نظیر هنرمندان این خطه باعث شد تا این روستا در سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی کشور در سال 98 به‌عنوان روستای ملی صنایع‌دستی در رشته بافته‌های داری انتخاب و برگ زرین دیگری بر افتخارات این شهرستان افزوده شود.

آوازه هنرنمایی هنرمندان این خطه و هنر دستشان باعث شد که آنان در سال‌های گذشته موفق به اخذ چهار نشان بین‌المللی و 33 نشان ملی مرغوبیت در رشته‌های بافته‌های داری شوند که در نوع خود بی‌نظیر است.

از نکات حائز اهمیت و جالب توجه صنایع‌دستی مردم این دیار، تهیه مواد اولیه و رنگ‌های طبیعی بوده که از آن به‌منظور رنگ‌کردن نخ‌های بافته‌های خود استفاده می‌کنند، همچنین اغلب طرح‌های آن‌ها به صورت ذهنی و برگرفته از طبیعت بسیار زیبا و فرهنگ غنی این منطقه است.

گلیم، جاجیم، گبه، مفرش و رند از صنایع‌دستی شناخته شده این منطقه و این روستا است. شاخصه‌هایی نظیر نوع بافت، کیفیت و کمیت، تعداد هنرمندان، تعداد کارگاه‌های تولیدی، باعث شده نگاه به تولیدهای صنایع‌دستی این روستا متفاوت از گذشته باشد و در راستای رونق بخشیدن، ایجاد اشتغال، درآمدزایی، افزایش تولید و فراهم آوردن بازار به‌ منظور فروش محصولات، رونق بیشتری پیدا کند.

در این روستا حدود 200 بافنده در 60 کارگاه صنایع‌دستی درحال بافت صنایع‌دستی همچون گلیم، جاجیم، گبه و... هستند که این صنایع‌دستی از تولیدات خاص مردم این دیار و عشایر سمیرم است.

در سال‌های گذشته نگاه به این روستا در رمینه گردشگری نیز رونق گرفت و علاقه مردم برای تبدیل خانه‌های سنتی به اقامتگاه‌های بوم‌گردی و خانه‌مسافر و ایجاد کمپ‌ها و محوطه‌های روستایی در روستا، نمونه‌های بارز این فعالیت‌ها است. از این رو با توجه به ظرفیت‌های فراوان و غنی شهرستان سمیرم و رتبه نخست در ثبت جاذبه‌های طبیعی در فهرست آثار ملی استان اصفهان، می‌تواند نویدبخش رونق گردشگری در این منطقه باشد.

دبیرخانه ملی صنایع‌دستی این روستا در مرکز آن و در یک حمام سنتی برپا شده، که در سال گذشته با همکاری مسئولان محلی و اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان، این حمام تاریخی بازسازی و در حال حاضر فعال است.

 

* گزارش از اعظم طائی، کارشناسی اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سمیرم

کرونا فرصتی برای سامان‌دهی مقوله سفرهای داخلی در ایران

مقاله قبلی

ممنوعیت ورود و اسکان گردشگران در شهرستان آران و بیدگل

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *