البرز

حمام تاریخی روستای گلیرد طالقان به موزه مردم‌شناسی تبدیل می‌شود

0
حمام تاریخی روستای گلیرد طالقان به موزه مردم‌شناسی تبدیل می‌شود

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز، فریدون محمدی  روز چهارشنبه 23 مهرماه 99، با اعلام این خبر، افزود: «مقرر شد تا با هماهنگی انجام شده از طرف اداره طالقان با دهیاری روستای گلیرد، اعتبار مورد نیاز برای پروژه مرمت و بازسازی این حمام تاریخی تأمین شود.» 

او بیان کرد: «حمام تاریخی روستای گلیرد طالقان متعلق به دوره پهلوی اول و در جبهه شرقی منزل آیت‌الله طالقانی و در ارتفاعی پائین‌تر از سطح آن واقع شده است. ورودی این بنای مستطیل شکل در جبهه جنوبی بوده و سقف آن گنبدی شکل با قوس‌های نیم‌دایره است. همچنین دو اتاق در سمت شرقی و غربی آن وجود دارد. مصالح به‌کار رفته در ساخت این اثر تاریخی، سنگ لاشه، ملات گل، گچ سنتی و در بعضی نقاط، سیمان است.»

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز اظهار کرد: «پس از اتمام مرمت و بازسازی این اثر تاریخی که در قالب کمیته مهر و میراث، با همکاری وزارتخانه، سازمان همیاری‌های شهرداری و وزارت کشور انجام می‌شود، طرح تبدیل آن به موزه مردم‌شناسی اجرا خواهد شد.»

او عنوان کرد: «روستای گلیرد شهرستان طالقان از جمله روستاهای هدف گردشگری استان است و با توجه به ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی بسیاری که در دل خود جای داده است، شرایط مناسبی برای رشد و شکوفایی اقتصادی منطقه دارد.»  

 

نقشه باستان‌شناسی البرز تدوین می‌شود

مقاله قبلی

ارائه تسهیلات به فعالان گردشگری در البرز

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *