بین الملل

بازتاب لغو قریب‌الوقوع روادید ایران و روسیه در رسانه‌های جهان

0
بازتاب لغو قریب‌الوقوع روادید ایران و روسیه در رسانه‌های جهان

به گزارش میراث آریا، به گفتۀ ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، آژانس گردشگری فدرال روسیه در حال همکاری با ایرانی­‌ها برای تدوین سازوکارهای پیاده‌­سازی توافق‌های مربوط به لغو روادید است.

او در کنفرانس خبری روز گذشته عنوان کرد: «امیدواریم این کار به‌زودی به پایان برسد و توافق‌نامه اجرایی شود.»

سخنگوی امور خارجه روسیه اضافه کرد که تصمیم­‌گیری در مورد زمان اجرایی‌ شدن این توافق‌نامه به موقعیت همه­‌گیری کرونا در روسیه و ایران، و اقدامات قرنطینه‌­ای مروبط به این بیماری در دو کشور بستگی دارد.

این توافق‌نامه در مورد سفرهای گردشگران گروهی بدون نیاز به اخذ ویزا در 28 مارس سال 2017، طی سفر روحانی رئیس­‌جمهوری ایران به مسکو امضا شده بود.

ایران یک توافق‌نامۀ تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا امضا کرده است که با اینکه بیشتر مربوط به محصولات حامل انرژی می­‌شود، درها را برای تجارت­‌های دیگری مانند صنایع‌دستی و سایر کالاها مانند میوه، منسوجات و به طور کلی گردشگری باز می­‌کند.

خبری که ماریا زاخارووا در کنفرانس روز گذشته اعلام کرد، بازتاب بین‌­المللی گسترده‌­ای را به‌دنبال داشت. برای مثال، وب‌سایت Russia Briefing به شرح این خبر پرداخت و بخش‌­هایی از صحبت‌­های سخنگوی امور خارجه را منتشر کرد.

وب‌سایت dailygovjobs هم با عنوان «روسیه می­‌گوید لغو روادید برای گردشگران ایرانی به زودی اجرایی می­‌شود» به شرح این خبر پرداخت و از قول زاخارووا نوشت: «بر اساس این توافق‌نامه، گروه­‌های گردشگرِ پنج تا 50 نفره قادر خواهند بود به مدت 15 روز در روسیه اقامت داشته باشند.»

خبرگزاری Nairohost هم در گزارشی به روند تدوین این قرارداد بین ایران و روسیه پرداخت و اجرایی‌ شدن آن را به تعیین یک شریک ایرانی به‌منظور تعدیل اجرایی شدن قرارداد از سوی آژانس گردشگری روسیه موکول کرد.

وبسایت روسی cod34 نیز به شرح این خبر پرداخت و از سوی ماریا زاخارووا نوشت: «امیدواریم این کار هر چه زودتر تکمیل شده و توافق اجرایی شود.»

همچنین، خبرگزاری روسی giperssilka هم خبری درباره این توافق بین ایران و روسیه منتشر کرد که در آن از قول سخنگوی امور خارجه روسیه نوشت: «توافق برای لغو روادید سفرهای گردشگری گروهی بین مسکو و تهران در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.»

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *