خراسان شمالی

طرح موزه‌آرایی در مجموعه مفخم بجنورد اجرا شد

0
طرح موزه‌آرایی در مجموعه مفخم بجنورد اجرا شد

به گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان شمالی، علی مستوفیان روز سه‌شنبه 6 آبان‌ماه 99 اظهار کرد: «اجرای تجهیزات و ویترین‌های موزه اسناد و نسخ خطی، باستان‌شناسی و مردم‌شناسی مجموعه فرهنگی تاریخی مفخم بجنورد و سایر نقشه‌های اجرایی لازم برای موزه‌آرایی و صحنه‌آرایی در این طرح در نظر گرفته شده است.»

او میزان اعتبار برای اجرای این طرح را بالغ‌بر 600 میلیون ریال برشمرد و افزود: «با انجام مطالعات طرح محتوایی موزه، مرحله دوم که تهیه طرح معماری داخلی و موزه آرایی است، اجرا شد.»

آیینه‌خانه مفخم یکی از یادمان‌های برجسته دوره قاجار است، حدود سال ۱۳۰۰ هجری به دستور یار محمدخان شادلو، معروف به سردار مفخم ساخته ‌شده و با شماره ۱۱۶۷ به ثبت رسیده است.

عمارت مفخم نیز که هم‌زمان با آیینه‌خانه ساخته شد، بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین اثر تاریخی دوره قاجار در خراسان شمالی است و با شماره ۹۵۲ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

این بنای مجلل ۳۴ اتاق و دو تالار بزرگ دارد. نمای اصلی ساختمان در سمت جنوب است که سراسر آن به زیباترین وجهی با انواع فنون کاشی‌کاری معرق، هفت‌رنگ و با طرح‌ها و نقوش انسانی، حیوانی، اسلیمی، ختایی و هندسی زینت یافته است.

اعتبارات مرمتی خراسان شمالی بیش از 3 برابر افزایش داشته است

مقاله قبلی

مراحل بافت سیاه‌چادر عشایر در خراسان شمالی

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *