گلستان

مرمت خانه تاریخی مفیدیان در بافت تاریخی گرگان

0
مرمت خانه تاریخی مفیدیان در بافت تاریخی گرگان

به گزارش میراث آریا به‌نقل از روابط‌عمومی و امورفرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان، احمد تجری امروز چهارشنبه 28 آبان‌ماه 99 در بازدید از بناهای بافت تاریخی گرگان با اعلام این خبر گفت: «خانه مفیدیان از آثار مربوط به دوره قاجاریه است که در حال حاضر با اعتبار 3 میلیارد و 800 میلیون ریال در حال مرمت است.»

او با اشاره به شرح عملیات مرمتی این بنای تاریخی گفت: «استحکام‌بخشی پی و جرز، مرمت کف و اندودها، سامان‌دهی سیستم الکتریکی و مکانیکی بنا، سامان‌دهی سیستم فاضلاب و کانال‌های آبرو، شمع‌کوبی و تقویت پی و مرمت ستون‌های آجری، تیرها و بالشتک‌های چوبی روی ستون‌ها، مرمت پلکان و نرده‌های چوبی، مرمت و بندکشی آجرفرش کف حیاط، مرمت جرزهای خشتی و آجری سرداب و رنگ‌آمیزی درب و پنجره‌های چوبی بنا ازجمله اقدامات اجرایی در مرمت این بنا است.»

تجری خاطرنشان کرد: «خانه تاریخی مفیدیان در 1380/12/25به شماره 5423 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.»

خانه مفیدیان شامل سه ساختمان با سازه آجری و بندکشی شده و اندود گچی است. ساختمان اصلی مجموعه در جنوب و ساختمان خدمه و مطبخ در شرق به‌صورت دوطبقه و ساختمان شمالی به‌صورت یک طبقه و دارای پوشش شیروانی با چوب و سفال اجرا شده است.

ساختمان جنوبی دارای سه و چهاردری‌های چوبی است که بخش‌هایی از طبقه همکف در دوره پهلوی تغییر کرده است. در زیرکنسول شیروانی این بخش از مجموعه کتیبه‌هایی با خط نستعلیق و نسخ نوشته ‌شده است.


پرداخت تسهیلات کرونا به 13 واحد گردشگری در گنبدکاووس

مقاله قبلی

موافقت اصولی یک اقامتگاه بوم‌گردی در شهرستان مراوه‌تپه صادر شد

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *