یادداشت

فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در کنار منابع و تأسیسات آبی

0
فعالیت‌های گردشگری و تفریحی در کنار منابع و تأسیسات آبی

منابع و تأسیسات آبی از ظرفیت‌های بالقوه توسعه گردشگری در سطح کشور به شمار می‌آیند تا ضمن ایجاد درآمد، زمینه توسعه گردشگری، فرهنگ‌سازی در راستای مصرف بهینه آب و معرفی ابعاد مختلف فعالیت‌ها وزارت نیرو در صنعت آب کشور به وجود آید.

فعالان گردشگری معتقدند که اگر گردشگری آبی به‌درستی فعال شود، به معيشت جامعه محلی و آينده اقتصادی کشور کمک بسزایی می‌شود و جهش بزرگی در صنعت گردشگری و درآمدزايی و اشتغال آن به وجود می‌آورد.

با توجه به تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت نیرو و وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اهدافی همچون ارتقای جایگاه آب در توسعه اقتصادی کشور از طریق تنوع‌بخشی، از منابع و تأسیسات آبی در آینده‌ای نزدیک بهره‌برداری می‌شود.

بهره بهینه و پایدار از منابع آب و اراضی در اختیار دولت و با ایجاد زمینه‌های اشتغال باعث افزایش درآمد جوامع محلی می‌شود و این امر صرفاً با تشویق و ترغیب سرمایه‌گذاران در زمینهٔ گردشگری در منابع و تأسیسات آبی امکان‌پذیر است و در نتیجه رقابت‌پذیری در صنعت گردشگری آبی را به همراه دارد.

گردشگری آبی با رعایت استانداردهای کمی و کیفی و دستورالعمل‌ها، ضوابط قانونی بهره‌برداری از منابع و تأسیسات آبی و وحدت رویه در عملکرد شرکت‌های تابعه منابع آب ایران و ادارات کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها، آینده‌ای بسیار درخشان در صنعت گردشگری خواهد داشت.

پیامدهای زیست‌محیطی فعالیت‌های گردشگری بر منابع و تأسیسات آب باید مدیریت شود و این فقط با همکاری علمی، پژوهشی و تبادل اطلاعات به‌منظور تولید محتوا برای فرهنگ‌سازی و ترویج گردشگری مسئولانه در موضوع حفاظت و صیانت از منابع آب امکان‌پذیر است.

گردشگری آبی در حریم پیکره‌های آبی دریاچه سدها، بستر و حریم رودخانه‌ها، چشمه‌ها و آب‌های معدنی گرم، آب‌بندان‌ها و سازه‌های آبی فرهنگی و تاریخی با رعایت ضوابط و دستورالعمل‌ها امکان‌پذیراست.

در طرح گردشگری آبی، ایجاد مراکز اقامتی و سکونت‌گاهی دائم در محدوده حریم بالادست مخازن سدهای آب شرب امکان‌پذیر نیست و در تأسیسات آبی، هرگونه مجرای آب اعم از رودخانه، چشمه، قنات و مسیل، رعایت حدود بستر و حریم منابع آبی الزامی است.

متقاضیان طرح‌های گردشگری آبی، می‌توانند برای استفاده از این ظرفیت گردشگری، پس از اعلام مزایده در روزنامه‌های کثیرالانتشار و سراچه‌های شرکت آب منطقه‌ای استان‌ها و ادارات کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جهت شرکت و دریافت اسناد اقدام کنند.

مسیر گردشگری میراث جهانی تخت جمشید پاک‌سازی شد

مقاله قبلی

حلوای ارده زرقان یادگاری از گذشته تا حال

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *