خراسان جنوبی

استادجمشید مودی، گنجینه بشری خراسان‌جنوبی

0
استادجمشید مودی، گنجینه بشری خراسان‌جنوبی

استاد جمشید مودی متولد 1315 فرزند افضل بیک مودی از رنگرزان و بافندگان مشهور شهر مود شهرستان سربیشه است. او تنها بازمانده خانواده سرشناس و هنرمند مودی است.

او در سن 6 سالگی تحت تعلیمات پدر (استاد افضل بیک مودی) تحت آموزش هنر بافندگی قالی قرار گرفت و بعد از یکسال به هنر قالیبافی وارد شده و تا حدود 13 سالگی به کار بافندگی پرداخت و از بافندگان زبردست و مطرح مود شد.

دیدن نقشه‌های زیبای قالی که به دست استاد محمد حسین دستجردی معروف به سعدی کشیده و در خانواده آنها بافته می‌شد موجب شد که ذوق و علاقه استاد به نقشه‌کشی بیشتر از بافت نمود پیدا کرده و او با ممارست و تمرین از روی نقشه‌ها به تجربه و مهارت کافی دست یابد به گونه ای که اولین نقشه خود را در سن 13 یا 14 سالگی به بازار عرضه کرد.

این کار باعث درخواست‌های متعدد و شهرت او به عنوان نقشه‌کش در مود می‌شود و از آن پس درخواست‌های متعددی بالاخص برای نقشه لچک ترنج ربعی سعدی از سوی کارگاه‌های فرش بافی معروف امینی و مهدیزاده بیرجند و روستاه‌های اطراف مود به او داده می‌‌شد.

تا حدود 20 سال کار نقشه‌کشی استاد به صورت شبانه روزی ادامه پیدا کرد و سپس به کار هدایت کارگاه‌های بافت با نظارت و نقشه‌کشی و رنگرزی خودش پرداخت که تا حدود 40 کارگاه در سطح مود و روستاه‌های تابعه بالغ شد.

نقشه‌های لچک ترنج ربعی سعدی، غلط گاه، شاه صفی، درختی، کرمانی، گل فرنگ، خشتی، افشان ، بته جقه، بته امیری و... از نمونه نقشه‌های کشیده شده از سوی استاد جمشید مودی است.

او از معروف‌ترین اساتید طراح و نقشه‌کش و رنگرز قالی در بیرجند قدیم که شامل شهرستان‌های بیرجند، نهبندان، خوسف، سربیشه، درمیان، زیرکوه و قاینات حال حاضر می‌شده، است.

از ویژگی‌های متمایز این استاد پیشکسوت عدم کپی‌کاری نقشه‌ها و دخل و تصرف در آنها بر اساس ذوق و سلیقه خود با حفظ اصالت‌های نقشه بوده و هیچگاه اجازه نمی‌داد از روی یک نقشه چند فرش بافته شود و همواره نقشه‌های جدید با طرح و رنگ جدید به متقاضیان ارائه می‌شد.

 نقشه‌های ابداعی با ویژگی‌های تاریخی، جنگلی، از این هنرمند بافته و در خانه‌ها به یادگار مانده است و بافت بیش از 500 تخته قالی و بیش از 1000 نقشه از تلاش‌های شبانه‌روزی این استاد در طی سالیان عمر با برکت او به شمار می‌رود.

آثار و تولیدات استاد جمشید مودی از گران‌ترین و مرغوب‌ترین قالی‌های مود محسوب می‌شده که تعدادی از این آثار بنا بر گفته شاهدان و تجار فرش بیرجند در موزه‌های ملی فرش ایران، لندن، فرانسه و آلمان خودنمایی می‌کند.

در کتاب‌های متعدد مولفان سرشناس ایران همچون تورج ژوله و شیرین صوراسرافیل و ... نام این هنرمند قید شده و همچنین در کتبی که  از سوی مولفان و محققان همشهری از جمله شیر محمد قلاسی مود و شعله قلاسی و اسدا... زمانی پور به زینت طبع آراسته شده‌اند، از زندگی‌نامه و خدمات و دستاوردهای این استاد شهیر مودی یاد شده است.

استاد، ده‌ها شاگرد زبده در زمینه بافت و رنگرزی سنتی در سطح دهستان مود تربیت کرده است.

گنجینه دانش‌های عامه و بومی در رنگرزی سنتی، نقشه خوانی قالی، صابون‌پزی سنتی، کشاورزی و باغداری نیز مکمل هنرهای طراحی و نقشه کشی و بافت قالی است که موجب تمایز این استاد پیشکسوت در استان خراسان‌جنوبی و خراسان بزرگ شده است.

تعهد استاد به امر آموزش و ترویج هنرهای سنتی در زمینه قالی موجب شده که همواره و در هر زمانی جوابگوی سوالات و مشکلات بافندگان و دانشجویان و محققان بوده و در گسترش دانش و فن و مهارت این هنر کوتاهی نکرده است.

استادجمشید مودی به عنوان استادکار طراح، ترسیم نقشه، بافنده و رنگرز قالی‌های نفیس و سنتی در شهر مود خراسان‌جنوبی در فهرست میراث ملی ثبت شد.

یک دهکده گردشگری در بیرجند به بهره‌برداری می‌رسد

مقاله قبلی

مهارت ساخت کیسه چِکَن‌دوزی خراسان جنوبی

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *