زنجان
مدیر پروژه مردان نمکی اعلام کرد

پاک‌سازی و مستندسازی مرد نمکی شماره 5 به پايان رسيد

0
پاک‌سازی و مستندسازی مرد نمکی شماره 5 به پايان رسيد

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، ابوالفضل عالی روز دوشنبه 6 بهمن ماه 99 گفت: «قبل از عملیات پاکسازی، رنگ سنجی بر روی بقایای مرد نمکی زنجان انجام شد و هر روز به‌طور منظم ثبت دما و رطوبت آن به علت خروج از ویترین انجام شد. زیرا میزان دما و رطوبت مرد نمکی همواره باید مدیریت شود و در شرایط استاندارد و مطلوب قرار داشته باشد.»

او افزود: «پاک‌سازی، غبارروبی و حفاظت پیشگیرانه بر روی کلیه قطعات استخوانی مرد نمکی شماره 5 انجام شد و تمامی مراحل مستندنگاری و عکاسی شد و در حال حاضر مطالعات جدید مانند رنگ‌سنجی مجدد و سایر عملیات بر روی آن انجام می‌شود.»

مدیر پروژه مردان نمکی و کارشناس اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان بیان کرد: «مرد نمکی شماره یک در آبان ماه سال جاری در موزه ملی مورد پاکسازی، رنگ‌سنجی و مستندنگاری قرار گرفت و این دومین مرد نمکی است که پاکسازی شد.»

این مومیایی طبیعی در کاوش فصل دوم در حالی یافت شد که به جز سر، بقیه قسمت­‌های بدنش زیر صخره و سنگ­‌های آواری بزرگ قرار گرفته بود. شکل جسد نشان می‌­داد که این شخص نیز همچون نمونه‌های قبلی بر اثر حادثه‌ منجر به تخریب و ریزش تونل کشته و مدفون شده است. مرد نمکی شماره 4 متعلق به 2هزار سال قبل بوده است. نتايج سی‌تی اسكن و مطالعه راديوگرافی نشان داده كه مرد نمکی شماره 4 یک پسر نوجوان 16 ساله بوده است.

مجموعه تاریخی چلبی اوغلوی سلطانیه به بخش خصوصی واگذار می‌­شود

مقاله قبلی

کتاب سنگ‌نوشته‌های دوره اسلامی زنجان چاپ شد

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *