میراث‌فرهنگی
با صدور پیامی

معاون میراث‌فرهنگی کشور درگذشت فیروز باقرزاده را تسلیت گفت

0
معاون میراث‌فرهنگی کشور درگذشت فیروز باقرزاده  را تسلیت گفت

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیام محمدحسن طالبیان آمده است: 
«انا لله و انا الیه راجعون، با نهایت تاسف جامعه و خانواده میراث‌فرهنگی در سوگ یکی دیگر از مفاخر علمی و خدمتگزار خود نشست.

خبر در گذشت استاد فرهیخته و  پیشکسوت باستان‌شناسی و میراث‌فرهنگی  شادروان فیروز باقرزاده در پاریس در سالی که جامعه علمی، فرهنگی و میراث‌فرهنگی هنوز سوگوار فقدان جبران‌ناپذیر تنی چند از عزیزان از دست رفته خود بود موجب تاثر و تاسف عمیق شد.  

دکتر فیروز باقرزاده پایه‌گذار و نخستین رئیس مرکز باستان‌شناسی ایران و از پایه‌گذاران ثبت آثار تاریخی کشورمان در فهرست میراث جهانی و آغازگر حضور ایران در کنوانسیون میراث جهانی بود که  با همکاری دکتر شهریار عدل موفق شد سه اثر نخست ایران به نام‌های تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان را در سال 1358 در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند.

سامان‌دهی تلاش‌های باستان‌شناسی، توسعه موزه ایران باستان، لغو قانون تقسیم اموال و اشیای فرهنگی در هیئت‌های مشترک ایرانی و خارجی، برنامه‌ریزی برای پژوهش‌های هدفمند باستان‌شناسی، راه‌اندازی موضوع مرمت علمی به ویژه  راه‌اندازی آزمایشگاه حفاظت و مرمت آثار برای نخستین بار در کشور و  ..... بی‌تردید از اقدامات ماندگار او در راستای حفظ، صیانت و معرفی میراث بشری است.

ضایعه درگذشت این استاد فرهیخته را به جامعه میراث‌فرهنگی کشور، باستان‌شناسان، موزه‌داران و شاگردان وی تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.»

فصلنامه «میراث ایران‌زمین» در حوزه هنر‌های سنتی مقاله می‌پذیرد

مقاله قبلی

ابلاغ مراتب ثبت ملی 11 اثر منقول فرهنگی‌تاریخی به استاندار مازندران

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *