یادداشت

بناهای تاریخی معرف راستین تمدن و هویت ملت‌ها

0
بناهای تاریخی معرف راستین تمدن و هویت ملت‌ها

اهمیتی که بناها و محوطه‌های تاریخی در ابعاد مختلف برای نسل امروز و آینده دارد سبب شده تا روز ۱۸ آوریل به پیشنهاد شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی از سوی یونسکو به‌عنوان روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی نامگذاری شده و برنامه‌های مختلفی برای تبیین اهمیت این بناها اجرا شود. 

نام‌گذاری این روز فرصتی بود تا هر منطقه و جامعه‌ای داشته‌های فاخر خود را در بخش میراث‌فرهنگی و آثار و ابنیه‌های تاریخی در معرض معرفی عموم قرار دهد و از این فرصت برای تشویق افراد و جوامع محلی به آگاهی‌افزایی درباره اهمیت میراث‌فرهنگی در زندگی، هویت و اجتماع آن‌ها و نیز تنوع و آسیب‌پذیری میراث‌فرهنگی و اهمیت تلاش برای حفظ و نگهداری از آن‌ها استفاده کند. 

در کنار این آگاهی‌دهی و ایجاد حساسیت عمومی برای حفاظت و حراست از مواریث عظیم فرهنگی و ابنیه‌ها و محوطه‌های تاریخی، این روز فرصتی است تا اقداماتی که برای معرفی، مرمت، نوسازی، توسعه و نگهداری از بناهای تاریخی انجام شده اطلاع‌رسانی شود و عملکردها در این حوزه که گامی در راستای حفط تمدن و هویت ملت‌هاست، به اطلاع عموم برسد. 

در سال‌های گذشته به تبع جهان و کشور در استان اردبیل نیز همزمان با این روز برنامه‌های مختلفی اجرا و اهمیت این بناها و محوطه‌ها در کنار آگاهی‌افزایی و تشویق عموم برای مشارکت در حفظ آن‌ها اجرا می‌شد، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا این برنامه‌ها از سال گذشته در سطح بین‌المللی با محدودیت روبه‌رو شده و تلاش شد در فضای مجازی در این زمینه اقدام شود. 

آنچه که در استان اردبیل در سال‌های اخیر در حوزه بناها و محوطه‌های تاریخی و حفاظت از آن‌ها به چشم می‌خورد جهش مناسب اقدامات مرمتی و حفاظتی از این بناها در کنار توسعه موزه‌ها بوده است که با توجه به اهمیت موضوع اغلب سازمان‌ها و دستگاه‌های مربوطه به‌ویژه شهرداری‌ها در این مسیر با ما همقدم بوده‌اند و نتیجه این مشارکت را می‌توان در اقدامات شاخص برای نوسازی و مرمت بناها و محوطه‌ها مشاهده کرد. 

تبدیل دو محوطه باستانی و تاریخی کنزق در سرعین و شهر یری در مشگین‌شهر به پایگاه ملی، جهشی مهم در بخش میراث‌فرهنگی استان در دو سال اخیر بود و ثمرات این اقدام مهم در منطقه در حوزه حفاظت از این محوطه‌ها و اقدامات پژوهشی و نیز تبیین اهمیت تاریخی منطقه نمود عینی یافت. 

اقدامات مرمتی شاخص در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی، شیخ کلخوران، جمعه مسجد و سایر بناهای تاریخی در مرکز استان و تمام شهرستان‌ها که نمونه بارز آن در کهنه‌قلعه مشگین‌شهر مشهود است، بیانگر اهمیت این بناها و محوطه‌های تاریخی است که با این اقدامات در صدد معرفی و حفاظت از آن‌ها بوده‌ایم. 

اینجانب با تبریک روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی به مردم شریف استان، در تداوم اقدامات سال‌های گذشته اجرای طرح‌های مرمتی و توسعه‌ای در بناها و محوطه‌های تاریخی را همچنان در اولویت برنامه‌های سال ۱۴۰۰ قرار داده و در این حوزه با اتخاذ تمهیدات اساسی به دنبال حراست از این بناها و جلب مشارکت عمومی برای این تکلیف خطیر و مهم هستیم. 

بی‌تردید اهمیت مشارکت و همکاری مردم شریف استان اردبیل در دستیابی به این رسالت مهم بر همگان واضح بوده و نیازمند استمرار و توسعه مشارکت‌های دلسوزانه هم‌استانی‌های عزیز برای حفاظت از میراث اجدادی‌مان در خطه دارالامان اردبیل هستیم.

رفع موانع طرح‌های سرمایه‌گذاری بخش گردشگری اردبیل اولویت سال 1400 است

مقاله قبلی

ثبت اشتغال 163 صنعتگر خلخالی در سامانه پنجره واحد اشتغال

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *