چهارمحال و بختیاری

بخش‌هایی از قلعه تاریخی شلمزار مرمت شد

0
بخش‌هایی از قلعه تاریخی شلمزار مرمت شد

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری، مهرداد جوادی روز چهارشنبه 21 اردیبهشت‌ماه 1400 با اعلام این خبر تأکید کرد: «برای تعمیر و مرمت بخش‌هایی این قلعه تاریخی شامل پشت‌بام‌سازی، عایق‌بندی و استحکام‌بخشی 500 میلیون ریال هزینه شد.»

او افزود: «با اجرای این طرح در مدت دو ماه زمینه اشتغال مستقیم برای سه نفر فراهم شده بود.»

قلعه تاریخی صمصام‌السلطنه شلمزار با 2هزار مترمربع وسعت و ۵۰۰ مترمربع زیربنا در شمال غرب مرکز شهرستان کیار و در ۴۵ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد که معماری آن الهام گرفته از تلفیق معماری ایران – اروپایی و متأثر از ساخت این نوع ابنیه از اواسط دوره قاجاریه به بعد است.

این قلعه در سال ۱۳۰۷ به دستور حاج نجف‌قلی‌خان بختیاری ملقب به صمصام‌السلطنه صدر اعظم ایران در دوره مشروطه ساخته شد و دارای ایوان و پیشخوان ستون‌دار سنگی است.

قلعه تاریخی پایتختی صمصام‌السلطنه شلمزار ۲۶ آذرماه ۱۳۵۶ به شماره ۱۵۰۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این قلعه دارای ایوان و پیشخوان ستون‌دار سنگی بوده و در دو طبقه مستطیل ساخته شده که طبقه نخست آن چهار دهه قبل تخریب شد، اما طبقه همکف با چند اتاق به صورت طاق و چشمه همچنان استوار است.

در جلو این اتاق‌ها ایوانی با ستون‌های سنگی با تزئینات زیبا خودنمایی و چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند.

قلعه تاریخی صمصام‌السلطنه شلمزار یکی از نقاطی است که در انقلاب مشروطه مقر بخشی از انقلابیون بود و اکنون می‌تواند روایتگر بخشی از این حادثه تاریخی باشد.

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *