صنایع‌دستی

بازدید معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور از روستای ملی حصیربافی فشتکه

0
بازدید معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور از روستای ملی حصیربافی فشتکه

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، پویا محمودیان،  روز جمعه 7 خردادماه 1400 در جریان سفر به استان گیلان و بازدید از ظرفیت کارگاه‌های صنایع‌دستی استان، با حضور در روستای ملی حصیربافی فشتکه شهرستان خمام، با هنرمندان این هنر اصیل گیلان دیدار کرد.

در این دیدار، معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور با تأکید بر ظرفیت‌های جهانی شدن هنر حصیربافی گیلان گفت: «با ثبت ملی روستای فشتکه با محوریت هنر سنتی حصیربافی، شاهد تحول مثبت روستا در حوزه‌های اشتغال، کارآفرینی و اقتصاد محلی بودیم و با توجه به ظرفیت‌های موجود، با ثبت جهانی این هنر اصیل گیلان، قطعا شاهد تحول این صنعت در منطقه خواهیم بود.»

ایران در کنار کشورهایی مانند ژاپن، کره و مکزیک یکی از ۱۶ کشور تولیدکننده‌ حصیر به‌شمار می‌رود. پیشینه‌ تاریخی این تولیدات در ایران نشان می‌دهد که استفاده‌ ایرانیان قدیم از حصیر منحصر به زیرانداز نبوده و در ساخت ظروف نیز از حصیر استفاده می‌کرده‌اند. امروزه کاربرد حصیر در ظروف، بیشتر از کاربری اصلی آن یعنی زیراندازها، با استقبال علاقه‌مندان به صنایع‌دستی مواجه شده است.

 

بازدید معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از خانه خلاق «ب»/ ستاری: تا پایان سال 15 خانه خلاق در استان‌های مختلف راه‌اندازی می‌شود

مقاله قبلی

بازدید دکتر مونسان از روستای جهانی چادرشب‌بافی قاسم‌آباد

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *