البرز
صنایع‌دستی در سالی که گذشت - 23

از صدور و تمدید ۵۷۶ فقره پروانه تولید‌ی تا آموزش ۳۵۰ هنر‌جو در البرز

0
از صدور و تمدید ۵۷۶ فقره پروانه تولید‌ی تا آموزش ۳۵۰ هنر‌جو در البرز

هر چند آسیب‌ها‌ی وارده در اثر شیوع کرونا به تمام حوزه‌ها از جمله صنایع‌دستی بر کسی پوشیده نیست اما هنر‌مند‌ان و صنعتگر‌ان با تلاش و کوشش بی‌وقفه در‌صدد حفظ رشته‌ها‌ی هنری و گذار از بحران به وجود آمده بوده و نوید‌بخش روز‌ها‌ی رونق آن و گسترش بازار فروش محصولات تولید‌ی هستند. بیش از ۵هزار هنرمند در ۷۲ رشته صنایع‌دستی و هنر‌ها‌ی سنتی در کار‌گاه‌‌ها‌ی تولید‌ی و انفراد‌ی البرز مشغول فعالیت هستند که نقش اثر‌گذار‌ی در ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد‌ی استان دارند.

صدور و تمدید ۵۷۶ فقره پروانه تولید واحد‌های کار‌گاهی و انفراد‌ی در البرز

در سال گذشته ۵۷۶ فقره پروانه تولید صادر و تمدید شده که از این میان ۳۷۷ فقره پروانه تولید انفراد‌ی، ۴۱ فقره پروانه تولید کار‌گاهی، ۱۵۸ فقره صدور و تمدید کارت شناسایی، ۴۸ فقره صدور گواهی کیفیت کار‌گاه، ۷۶ فقره صدور مجوز مشاغل خانگی و ۲ فقره مربوط به صدور جواز تأسیس بوده است.

اشتغال‌زایی برای بیش از ۹۷۵ نفر در واحد‌های تولیدی کار‌گاهی و انفراد‌ی

بر اساس صدور و تمدید مجوز‌ها‌ی صنایع‌دستی برای مجموع ۹۷۵ نفر اشتغال ایجاد شده که با توجه به شرایط حال حاضر بهره اقتصادی و فروش مجا‌ز‌ی زمینه‌ساز رشد روز‌افزون این تعداد خواهد بود. احیا، احداث، تجهیز و گسترش فضای تولید‌ی راهکار توسعه مشاغل هنر‌ی است که با خود‌کفایی بروز پیدا می‌کند.

ارائه تسهیلات بانکی و کمک‌های مالی بلا‌عوض به هنر‌مندان صنایع‌دستی

تا‌کنون ۲میلیارد و ۳۰۰میلیون ریال اعتبار صرف ایجاد اشتغال در واحد‌های تولید‌ی استان شده و سر‌پرست معاونت صنایع‌دستی با ارائه تسهیلات مشاغل خانگی به ۷۶ هنر‌مند، ۱۵ طرح در حوزه فنی و اعتباری و کمک‌های بلا‌عوض به ۱۲ نفر سعی در افزایش حمایت و شکوفایی اقتصاد‌ی داشته‌ است.

احداث و راه‌اندازی اولین خانه صنایع‌دستی و کا‌ر‌گاه‌ها‌ی سفال و سرامیک

در سال گذشته با وجود مشکلات اقتصاد‌ی و تعطیلی برخی مراکز تولید‌ی در سایر صنایع شاهد احداث کارگاه آموزش صنایع‌دستی در شهرستان طالقان با حج سرمایه‌گذار‌ی یک میلیارد و نهصد و سی میلیون ریال و نیز احداث کارگاه سفال و سرامیک به ارزش تقریبی ۸۰ میلیارد ریال و افتتاح خانه صنایع‌دستی و کافه هنرمند‌ان بودیم که به بهره‌برداری رسیده است.

افتتاح اولین بازارچه و فروشگاه دائمی صنایع‌دستی با حضور دکتر مونسان

با توجه به وجود کار‌گاه‌ها‌ی تولید‌ی و فعالیت هنرمند‌ان در رشته‌ها‌ی مختلف صنایع‌دستی و لزوم رفع معضل فروش و بازار‌یابی به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگر‌ی و صنایع‌دستی استان البرز اولین بازارچه و فروشگاه دائمی صنایع‌دستی با حضور دکتر علی‌اصغر مونسان در کرج افتتاح شد که محصولات صنایع‌دستی و هنر‌ها‌ی سنتی متنوعی در آن عرضه شده و در معرض فروش قرار گرفته است.

 بر‌پایی  و حضور در  نمایشگاه‌های استانی و ملی

هر چنداعمال محدودیت‌های کرونایی و لزوم اجرا‌ی شیوه‌نامه‌های بهداشتی منجر به تعطیلی بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های عرضه سوغات و محصولات صنایع‌دستی شد اما با کاهش میز‌ان ابتلا و رعایت دستور‌العلمل‌های بهداشتی ۴ نمایشگاه استانی بر‌ پا شد و همچنین استان البرز حضور چشمگیر‌ی در نمایشگاه صنایع‌دستی و گردشگر‌ی تهران داشت که علاوه بر عرضه و فروش محصولات تولید‌ی، دوره‌های آموزشی کو‌تاه‌مدت توسط مربیان صنایع‌دستی برای علاقمند‌ان نیز بر‌گزار شد.

توسعه حوزه آموزشی با همکاری بخش دولتی و خصوصی

انعقاد تفاهم‌نامه‌ها‌ی آموزشی با نهاد‌های مربوطه از جمله کمیته امداد، ندامتگاه‌ها، اتاق بازرگانی، شهرداری و شورای شهر و تجهیز فرهنگسرا‌ها‌ی شریعتی و شهید آوینی به منظور بر‌گزار‌ی دوره‌های آموزشی از اقدامات انجام شده است. در همین راستا در مجموع ۵۰ نفر با شرکت در دوره‌ها‌ی فرهنگسرا‌ها، ۳۰ نفر به شیوه استاد‌شاگرد‌ی و ۱۳۶ هزار نفر‌ساعت در ندامتگاه‌ها‌ی استان از مزایا‌ی طرح یاد شده بهره‌مند شدند. همچنین ۸۵ نفر از شاغلین حوزه صنایع‌دستی در دوره‌های مهارت‌افزایی و تخصصی شرکت داشتند.

صادر‌ات محصولات تولید‌ی واحد‌ها‌ی کارگاهی و انفراد‌ی در سایه کرونا

اغلب صادر‌ات صنایع‌دستی در استان به صورت چمدانی انجام شده و با توجه به آسیب وارده در اثر شیوع کرونا و لغو پرواز‌ها‌ی مسافر‌ی نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیر‌ی داشته و به ۲۷۲ هزار و ۹۰۰ دلار رسیده است. فعالیت‌ها و اقدامات تلاش‌های بی‌وقفه سر‌پرست‌ معاونت صنایع‌دستی البرز با همراهی مدیر‌کل همواره زمینه لازم برای رشد و توسعه این حوزه شده که ایجاد شرکت تعاونی هنرمندان، تشکیل اتاق فکر، تشکیل کمیته‌های تخصصی در حوزه آموزش عمومی، ارائه تسهیلات، ثبت نقوش، گسترش حوزه فنی و بازار‌یابی و حمایت از تولید در کنار بر‌گزار‌ی دوره‌های آموزشی مجا‌زی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی از جمله این اقدامات است.

همکاری با صدا و سیمای مرکز استان در راستا‌ی تولید محتوا و برنامه‌های آموزشی

تهیه و تولید برنامه‌ها‌ی آموزشی در راستا‌ی توسعه و ترویج رشته‌های صنایع‌دستی و آشنایی عموم با شیوه اجرا در برنامه بوم‌رنگ و معرفی هنرمندان شاخص و فعال در حوزه صنایع‌دستی و هنر‌ها‌ی سنتی از جمله سایر اقدامات انجام شده است.

* گزارش از ثنا فلاح سخنگو، کارشناس روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

پیوند نا‌گسستنی صنایع‌دستی و گردشگر‌ی نقطه عطف شکوفایی این دو حوزه در البرز

مقاله قبلی

دیدار صمیمانه فرماندار ساوجبلاغ با هنرمندان صنایع‌دستی و هنر‌ها‌ی سنتی

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *