یادداشت

اهمیت و ارزش استفاده کاربردی از عناصر صنایع‌دستی در طراحی نمایشگاه‌ها

0
اهمیت و ارزش استفاده کاربردی از عناصر صنایع‌دستی در طراحی نمایشگاه‌ها

صنایع‌دستی دارای ارزشی تاریخی و بومی است که نمادهای ملی‌فرهنگی یک منطقه خاص را در خود جای داده است. این نشان‌دهنده غنی‌سازی فرهنگی یک جامعه در فعالیت‌های منظم خود است. صنایع‌دستی، بازتابنده تاریخ، فرهنگ و هنر یک ملت است.

بنابراین این عنصر تاریخی و فرهنگی با سابقه طولانی به طور حتم تأثیری طولانی بر زیرساخت‌های توسعه و رشد یک جامعه مدرن را دارد و مستقیماً روح فرهنگی هنرهای سنتی و صنایع‌دستی را به پیش می‌برد. با توجه به پیشرفت هنرهای دستی و طراحی نمایشگاه، برای اینکه محصولات صنایع‌دستی را به طور موثر در طراحی نمایشگاه به‌کار ببریم،

باید از سیاست پشتیبانی و فضای لازم برای توسعه آن استفاده کنیم. به منظور دنبال کردن منافع اقتصادی بالا، کمک به صنعتگران صنایع‌دستی، کلید موثر ومهم استفاده آن‌ها در طراحی نمایشگاه است.

برای پیشرفت در جامعه مدرن و نشان دادن اهمیت و ارزش آن، توسط صنایع‌دستی باید کاملاً قانون توسعه را به جریان بیندازد. بنابراین در جهت تحقق این هدف ما باید در صنایع‌دستی نوآوری و پیشرفت کنیم؛ در نمایشگاه مدرن، ما باید پیشرفت و استفاده از فناوری تولید مواد جدید را انجام دهیم، مواد جدید را در صنایع‌دستی با رویکردی مدرن ادغام کرده و استفاده کنیم.

عوامل زیادی مفهوم آثار هنری همچون صنایع‌دستی را برجسته‌تر می‌کند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

رنگ

رنگ یک عنصر مهم و یک ویژگی بارز در صنایع‌دستی است. علاوه بر این، تجسم عناصر احساسی در صنایع‌دستی به رنگ بستگی دارد. بدون شک، در طراحی نمایشگاه مدرن، استفاده از رنگ یک روش اساسی است. استفاده از رنگ‌های روشن و قوی در محصولات صنایع‌دستی در نمایشگاه‌ها می‌تواند بی‌درنگ بازدیدکنندگان را به خود جلب کند. اشباع زیاد رنگ می‌تواند اعصاب بینایی بازدیدکنندگان را تحریک کرده و آن‌ها را وادار به تجزیه و تحلیل عناصر، درک ویژگی‌های رنگی و پذیرش صنایع‌دستی کند. 

مدل‌سازی

از منظر هنر، بهره گیری از عناصر مدلسازی در محصولات صنایع‌دستی ارزش زیادی به همراه خواهد داشت و سطوح مختلف توسعه فرهنگی را در مراحل مختلف منعکس می‌کند. اهمیت مدل‌سازی و رنگ در صنایع‌دستی مشابه است. در نمایشگاه مدرن، غرفه‌ها و ویترین‌های نمایشگاهی تلفیقی از سبک هنری و ویژگی‌های هنرهای دستی است. در حال حاضر، محتوای نمایشگاه‌ها شامل استفاده ازساختارهای معماری، زیبایی شناسی، علم و فناوری است که محصولات پر از رنگ‌های نو تازه را می‌توان با عناصر مدل‌سازی زیبایی‌شناسی سنتی پشتیبانی کرد که مطمئناً مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد؛ درجه شناخت آن‌ها را بهبود می‌بخشد و اهمیت و عملکرد نمایشگاه را تضمین می‌کند. 

تصور هنری

تصور هنری یک مفهوم رایج در هنر صنایع‌دستی و همچنین یک عنصر زیبایی شناختی است که نیازمند تلفیق عناصر عاطفی، فرهنگی و تاریخی است تا اثر هنری جدیدی را شکل دهد. آثار هنری و صنایع‌دستی به دلیل پیشینه تاریخی و فرهنگی عمیق، سبک منحصر به فرد و ماندگاری را تشکیل می‌دهند. با توجه به وضعیت توسعه طراحی نمایشگاه مدرن، معرفی عناصر تصور هنری می‌تواند نمایشگاه را از جذابیت ماندگار تاریخی و فرهنگی برخوردار سازد. 

با توجه به پیشرفت نمایشگاه مدرن و صنایع‌دستی، صنایع‌دستی در جامعه مدرن دارای ارزش‌های هنری و زیبایی شناختی و تأثیر اجتماعی شدیدی هستند. رنگ، مدل‌سازی و تصور هنری مفهوم آثار هنری را غنی می‌کند و ادغام فرهنگ را تحقق می‌بخشد علاوه بر این، ما می‌توانیم ویژگی‌های آثار هنری صنایع‌دستی را در مناطق مختلف از طریق علم و فناوری مدرن برای بهبود ارزش تزئینی و زیبایی نمایشگاه‌ها ارائه دهیم. این می‌تواند مضامین و محتوای نمایشگاه را به طور موثر مجسم کند و به هدف نهایی نمایشگاه برسد.

توسعه فرهنگ و هنر سنتی همچون صنایع‌دستی بسیار در جامعه مدرن و طراحی هنر مدرن تأثیر می‌گذارد. صنایع‌دستی گنجینه فرهنگ و هنر هستند که منجر به پیشرفت و تأثیر مثبت طراحی مدرن نمایشگاه می‌شود. در طراحی نمایشگاه، ما باید آثار هنری صنایع‌دستی را با مفهوم فرهنگی و زمانه جدید، به منظور تاثیرگذاری بیشتر بر بازدیدکنندگان تلفیق کنیم.

آغاز مرمت گنبد امام‌زاده قاسم ازنا

مقاله قبلی

تشکیل کمیته فنی سرمایه‌گذاری گردشگری در لرستان

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *