یادداشت
یادداشتی از معاون میراث‌فرهنگی کشور

ثبت جهانی شهر یزد، نمونه برجسته تعامل مردم با محیط زیست

0
ثبت جهانی شهر یزد، نمونه برجسته تعامل مردم با محیط زیست

چهار سال از ثبت شهر تاریخی یزد در فهرست آثار جهانی گذشت، ثبت این شهر از سوی یونسکو به عنوان شهری منحصر به فرد و نمایانگر یک سنت فرهنگی و تمدنی ارزشمند، نمونه برجسته از تعامل مردمان این دیار با محیط زیست است که منجر به فرهنگی غنی و پایدارترین منطقه شده و نقطه عطفی در تاریخ یزد است که می‌تواند سرنوشت توسعه یزد را تغییر دهد. 

با تبریک سالروز ثبت جهانی نخستین شهر تاریخی ایران، امیدوارم که مدیران جدید شهری به این مهم توجه ویژه داشته و بر اساس ارزش‌های منحصر به‌فرد یزد، معیارهای پذیرفته شده و پلان مدیریت توافق شده در پرونده، برنامه‌های آینده شهری خود را از جنبه‌های مختلف و هم راستا با ویژگی‌های ملی و جهانی یزد و برنامه‌های بلند مدت خواسته شده در پرونده، مدون کنند. 

کاستی در این مسیر می‌تواند این افتخار بزرگ کشوری را که ساده بدست نیامده و پشتوانه سال‌ها زحمت و رنج مردمان سخت‌کوش این دیار به‌ویژه همت مردم شریف بافت تاریخی آن و مدیران شهری را در پی دارد، خدشه‌دار کند. 

بافتی که هم‌اکنون خود را به‌رخ جهانیان کشیده و چکش افتخارش چهار سال پیش بر میز یونسکو نواخته شده است، بیانگر برجسته شدن بخشی دیگر از هویت تمدن و تاریخ ایران زمین در جهان است که با همدلی و همت مردمان نجیب این دیار و اشراف آنان به اهمیت این امر رقم خورده است، کاری کارستان و در خور تحسین. 

توصیه اینجانب به مدیران ارجمند و شریف جدید استانی و شهری با آرزوی موفقیت برای این عزیزان، توجه ویژه همراه با همدلی بیشتر با مردم خوب بافت تاریخی یزد است.

ابلاغ مراتب ثبت ملی 10 میراث ناملموس به استاندار سمنان

مقاله قبلی

بررسی تکمیلی باستان‌شناسی مریوان/شناسایی محوطه‌های شاخص پارینه‌سنگی تا اسلامی

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *