بین الملل

آغاز چهل‌و‌چهارمین جلسه کمیته جهانی یونسکو در چین

0
آغاز چهل‌و‌چهارمین جلسه کمیته جهانی یونسکو در چین

به گزارش خبرنگار میراث آریا، آدری آزولای، مدیرکل یونسکو، در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: «با نزدیک شدن به پنجاهمین سالگرد کنوانسیون 1972، این جلسه فرصتی است تا با چشمانی باز به بررسی نحوه پیاده‌سازی کنوانسیون بپردازیم، از فرآیند فهرست‌بندی گرفته تا نظارت بر حفاظت و تأثیر آن بر جمعیت محلی.»

شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین نیز بر اهمیت حفظ میراث جهانی تأکید کرد و در پیام تبریک خود گفت: «مسئولیت جمعی ما حفظ، حراست و استفاده بهتر این گنجینه‌های ارزشمند است.»

کمیته میراث جهانی وظیفه اجرای کنوانسیون میراث جهانی را بر عهده دارد و از کشورهای جهان در حفاظت از میراث جهانی حمایت می‌کند. جلسه امسال کار 2020 و 2021 را با هم ترکیب می‌کند، زیرا جلسه سالانه برنامه‌ریزی‌شده برای سال 2020 به دلیل همه‌گیری COVID-19 به تعویق افتاد. نکات کلیدی مورد بحث شامل به‌روزرسانی سند سیاست در مورد تأثیرات تغییرات اقلیمی بر میراث جهانی و تکمیل موفقیت‌آمیز گزارش‌های دوره‌ای، مکانیزم اصلی نظارت بر حفاظت در کشورهای آفریقا و مناطق عربی است.

در تاریخ 18 ژوئیه، ارنستو اتون آر، دستیار مدیر کل یونسکو در امور فرهنگی، تیان ژوژان، رئیس چهل و چهارمین جلسه و مچتیلد روسلر، مدیر مرکز میراث‌فرهنگی جهانی یونسکو، میزبان یک کنفرانس مطبوعاتی خواهند بود که به صورت آنلاین پخش می‌شود.

از تاریخ 24 ژوئیه، کمیته میراث جهانی مکان‌های معرفی‌شده برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو را بررسی می‌کند. این جلسه ابتدا با نامزدی‌هایی که سال گذشته قابل بررسی نبودند، شروع می‌شود. در حال حاضر 39 سایت برای ثبت در فهرست میراث جهانی (شش مورد طبیعی و 33 مورد فرهنگی) پیشنهاد شده است. از ایران نیز دو اثر برای ثبت در فهرست جهانی بررسی خواهند شد، راه‌آهن سراسری و منظر فرهنگی هورامان.

*ترجمه: اسدالله حقانی*

«گردشگری برای رشد فراگیر» شعار روز گردشگری 2021

مقاله قبلی

هنر دستان نئاندرتال‌ها

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *