یادداشت

ایران، پکیجی تمام‌عیار از گردشگری

0
ایران، پکیجی تمام‌عیار از گردشگری

قابلیت‌های بالای گردشگری در راستای توسعه اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده سبب شد تا کشورهای مختلف حتی به‌رغم هدم برخورداری از ظرفیت‌های طبیعی، به دنبال راهکارها و تدوین برنامه برای جذب گردشگر باشند و تجربه موفق برخی کشورها موید این مطلب است. 

ایران با دارا بودن تمامی شاخصه‌ها و مولفه‌های لازم برای رونق صنعت گردشگری نظیر ارتفاعات، دشت‌ها، دره‌ها، دریا و تالاب و مواریث تاریخی و فرهنگی به معنای واقعی، پکیچی تمام عیار از گردشگری است، که ظرفیتی عظیم برای رونق اقتصادی به شمار می‌رود و تا پیش از شیوع ویروس کرونا نیز در این حوزه شاهد پیشرفت‌های مناسبی بودیم که با شیوع ویروس کرونا به تبع تمامی کشورها، ایران نیز با چالش و تعطیلی گرردشگری مواجه شد. 

ما انتظار داشتیم در دوران کرونا با سرعت خاصی، صندوق حمایت از گردشگری تشکیل می‌شد تا همچون صندوق حمایت از کشاورزی که از کشاورزان در مواقع ورود خسارات طبیعی به تولیدات آن‌ها حمایت‌های لازم را انجام می‌دهد، از خسارات بیش از حد جلوگیری به‌عمل می‌آمد و با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در حوزه گردشگری کشور مردم‌پایه است، با تشکیل این صندوق از شکست اقتصادی سرمایه‌گذاران جلوگیری می‌شد. 

بی‌تردید با توجه به ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد با برنامه مدون و توجه ویژه به بخش گردشگری که بیشترین خسارت کرونا را متحمل شد، می‌توان از سرمایه‌گذاران این حوزه حمایت کرده و در کنار آن زمینه برای بازگشت رونق به گردشگری را در ایام پساکرونا فراهم آورد. 

در حال حاضر توسعه زیرساخت‌ها در کنار تبلیغ و معرفی قابلیت‌های گردشگری کشور در سطح بین المللی می‌تواند راهگشای رونق این صنعت در پساکرونا باشد تا با ارائه مناسب ویژگی‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی کشورمان که یکی از مناطق بکر و خاص دنیاست زمینه برای حضور گردشگران بین‌المللی در کشور را شاهد باشیم که در راستای تحقق این مهم در سطح استان اردبیل نیز اقدامات در حال اجراست. 

در استان اردبیل با توجه به ظرفیت‌هایی که در این منطقه وجود دارد و با حضور در اردبیل در کنار بهره‌مندی از آب و هوای مطبوع ییلاقی، به شعاع ۷۰ کیلومتری می‌توان به دشت، دریا، صخره، دره، کوه، جنگل و مواریث تاریخی مهمی دسترسی داشت، برنامه‌ریزی برای رونق گردشگری این دیار تمدن‌ساز را ضروری ساخت. 

دوران کرونا بهترین فرصت برای ارتقای سطح کیفی تاسیسات گردشگری و معرفی قابلیت‌ها بود و با توجه به این مهم، برای دوران پساکرونا در این دوران برنامه بسیار دقیقی در برهه‌های نزدیک، میانی و بلندمدت تدوین شده تا با عملیاتی شدن آن صنعت نیمه‌جان گردشگری در منطقه جانی دوباره بگیرد. 

تدوین این برنامه در سطح کشور به یقین می‌تواند خسارات واردشده به صنعت پرسود گردشگری را در ایام پساکرونا فراهم آورد که لازمه این امر پژوهش‌محور بودن برنامه‌ها، توسعه زیرساخت‌ها، تبلیغ و معرفی ظرفیت‌ها، شناسایی حلقه‌های مفقوده حوزه گردشگری و حمایت از سرمایه‌گذاران است تا در آینده با چالش‌ها و نارسایی‌ها در این بخش روبه‌رو نشویم.

مشارکت فرمانداری با اداره‌کل میراث‌فرهنگی اردبیل برای ساماندهی تورهای طبیعت‌گردی

مقاله قبلی

احترام ویژه اهالی منامین به درختان کهن‌سال ثبت‌شده

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *