میراث‌فرهنگی

معاون میراث‌فرهنگی کشور ثبت جهانی «راه‌آهن شمال ـ جنوب» را تبریک گفت

0
معاون میراث‌فرهنگی کشور ثبت جهانی «راه‌آهن شمال ـ جنوب» را تبریک گفت

به‌گزارش میراث‌آریا، در پیام محمدحسن طالبیان آمده است:

«راه‌آهن سراسری ایران موسوم به راه‌آهن شمال- جنوب، اثری منحصربه فرد با قدمتی از دوره قاجار و پس از آن است که به خواست ملت ایران و با بهره‌گیری از تجارب مهندسی در سطح بین‌المللی در ایران ایجاد شده است.

راه‌آهن سراسری ایران بخشی برجسته از میراث معماری معاصر و میراث صنعتی ایران را شکل میدهد. مسیرهای ارتباطی آن از دریای کاسپین در شمال تا خلیج‌فارس در جنوب، مناظری فرهنگی و طبیعی بدیعی را خلق کرده است که ارزشی منحصربفرد بدان داده است و از این رو نقش موثری در رونق گردشگری کشور به ویژه گردشگری ریلی خواهد داشت.

تهیه و تدوین پرونده ثبت جهانی راه‌آهن ایران و ارائه دفاعیه‌های فنی طی بازدید‌های میدانی ارزیابان ایکوموس از منطقه و نیز مذاکرات فنی انجام شده  با ایکوموس و اعضای کمیته میراث جهانی طی چند سال گذشته، پذیرش این پرونده و ثبت آن در فهرست میراث جهانی را فراهم کرده است.

برای این امر تلاش زائدالوصفی انجام شده و در کنار معاونت میراث‌فرهنگی کشور، مدیران و کارشناسان راه آهن جمهوری اسلامی ایران و همچنین سفیر محترم و نمایندگی ایران در یونسکو همکاری نزدیکی داشته‌اند و جا دارد از همه این عزیزان تشکر و قدردانی کنم.»

راه‌آهن ایران بیانگر تعامل و هم‌افزایی دانش و تجربه‌ بین‌المللی کشورمان بوده است

مقاله قبلی

پیام تبریک دکتر مونسان به مناسبت ثبت جهانی «راه‌آهن شمال ـ جنوب»

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *