مدیریت و برنامه‌ریزی
مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث‌فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد

تمدید مهلت ثبت‌نام در چهاردهمین دوره جشنواره کارآفرینان برتر تا 22 مرداد

0
تمدید مهلت ثبت‌نام در چهاردهمین دوره جشنواره کارآفرینان برتر تا 22 مرداد

به‌گزارش خبرنگار میراث‌‌آریا، جلسه بررسی فرآیند برگزاری چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر سال 1399 با حضور مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث‌فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع‌دستی و مدیرکل دفتر توسعه امور کارآفرینان و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز شنبه نهم مرداد 1400 در وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

محمدحسین عسگرپور مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث‌فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع‌دستی گفت: «در این جلسه در خصوص چگونگی داوری و انتخاب داورها برای چهاردهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر سال ۱۳۹۹ سوالاتی مطرح شد و پس از بررسی قرار شد تا از تجربیات سال‌های گذشته کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استفاده شود تا حداکثر دقت برای انتخاب کارآفرینان برتر انجام شود.»

او افزود: «سوالات مطرح شده برای ما بسیار مهم است و بر روی این موضوع کار کارشناسی انجام خواهد شد تا انتخابات خوبی برای این جشنواره داشته باشیم.»

عسگرپور تصریح کرد: «تا کنون 690 نفر در این جشنواره ثبت نام کردند، در حوزه صنایع‌دستی 453 نفر و در حوزه گردشگری 237 نفر، همچنین تمام استان‌ها درگیر جشنواره هستند.»

مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی بیان کرد: «مقرر شد تا آثاری که به جشنواره ارسال می‌شود توسط داور استانی، داور تخصصی حوزه و داور کارآفرین مورد ارزشیابی قرار بگیرد.»

نظام ارزشیابی در صنعت گردشگری به سمت مارکت برود تا بازار آن را درجه‌بندی کند

زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری در ادامه گفت: «پروژه برند گردشگری جمهوری اسلامی ایران مأموریت آن متمایزسازی محصول گردشگری ایران بود. در فاز یک به هویت بصری و کلامی رسیدیم تا بتواند محصول گردشگری جمهوری اسلامی ایران را عرضه کند. در فاز دوم نیز استانداردسازی زنجیره محصولات و خدمات گردشگری کشور که منجر به تصویب آیین نامه در هیئت دولت شد، این آیین‌نامه کمک می‌کند بتوانیم برند ملی را حمایت کنیم، که کار ارزشمندی است.»

او افزود: « در بخش ارزشیابی نظام گردشگری چالش اساسی داریم، متاسفانه ساختار ارزش‌گذاری‌مان دولتی و اداری بوده است. اما رویکردی را که ما ایجاد کردیم، این بود که ماموریت برند این است که نظام ارزشیابی ما به سمت مارکت برود تا بازار آن را درجه‌بندی کند و خروجی این جشنواره در امتداد پروژه برند باشد تا ارتقای کیفیت خدمات را داشته باشیم.»

مدیرکل دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری تصریح کرد: «سنجش‌های تخصصی باید برای این جشنواره داشته باشیم تا ارزیابی دقیقی انجام شود.»

نگاه ما بیشتر تأکید بر کیفیت بوده است

محمدحسین دهقانی معاون دفتر حمایت از تولید معاونت صنایع‌دستی در ادامه بیان کرد: «صنایع‌دستی با جامعه هدف گسترده روبرو است. برگزاری چنین جشنواره‌ ارزشمندی می‌تواند اقدام شایسته‌ای باشد برای اینکه با یک تحول جدید در حوزه صنایع‌دستی روبرو باشیم.»

او افزود: «حدود 295 رشته صنایع‌دستی در سطح کشور داریم که تنوع محصولات را به دنبال دارد. شاهد تحول در رویکرد سنتی صنایع‌دستی هستیم. از جمله اتفاقات خوبی که در معاونت صنایع‌دستی افتاده است تجاری‌سازی محصولات صنایع‌دستی در دولت یازدهم و دوازدهم است. کارآفرینان خوب و تأثیرگذاری در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی وجود دارند.»  

دهقانی تصریح کرد: «طی سال‌های گذشته اقدامات زیادی در خصوص ترویج صنایع‌دستی انجام شده و نگاه ما بیشتر تأکید بر کیفیت بوده است. در حوزه صنایع‌دستی با توجه به تنوع رشته‌ها، نحوه سنجش آثار کارآفرینان صنایع‌دستی برای ما بسیار حائز اهمیت است تا بتوانیم به شکل کاملا تخصصی این ارزشیابی را انجام دهیم.»

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در بحث کارآفرینان پیشرو بوده است

رحیم سرهنگی مدیرکل دفتر توسعه امور کارآفرینان و بهره‌وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه بیان کرد: «برگزاری چهاردهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر تجربه خوبی برای ما است. وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جزو نخستین وزارتخانه‌هایی است که در بحث کارآفرینان پیشرو بوده و قبل از تصویب در هیئت دولت به این موضوع هوشمندانه ورود کرده است.»

او افزود: «این مسیر را باید تمامی وزارتخانه‌ها در حوزه‌های تخصصی پیش ببرند و در سطح ملی کارآفرینان انتخاب و معرفی بشوند.»

سرهنگی تصریح کرد: «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دبیرخانه و نقش هماهنگ‌کننده را در جشنواره ملی کارآفرینان برتر دارد، بنابراین باید به یک روش و تکنولوژی برسیم که بتوانیم عملکرد رشته‌های مختلف را بررسی کنیم.»

مدیرکل دفتر توسعه امور کارآفرینان و بهره وری نیروی کار بیان کرد: «سنجش‌هایی را که در ثبت نام گذاشتیم سنجش‌های عمومی بوده که میزان نوآور بودن کارآفرین را مشخص می‌کند، البته در داوری‌ها سنجش‌های تخصصی خواهد شد. سنجش در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی کاملا متفاوت است.»

او ادامه داد: «قصد داریم فضایی را باز کنیم تا بازیگر جدیدی که بتواند صنعت را تحت تأثیر قرار بدهد در سطح ملی معرفی شود.»

ثبت نام چهاردهمین جشنواره کارآفرینان برتر با هدف توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی در کشور و همچنین شناسایی کارآفرینان موفق و معرفی آنها به جامعه به عنوان الگو، از اول تیرماه جاری آغاز شده و تا 22مرداد ماه ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

کارآفرینان برای شرکت در جشنواره می‌توانند با مراجعه به وبگاه karafarinanebaeertar.ir یا karafarinanebaeertar.mcls.ir فرآیند ثبت نام در این جشنواره را تکمیل کنند.

ارتقای جایگاه وزارت با پرهیز از حاشیه‌ها و تمرکز بر کار در دولت دوازدهم

مقاله قبلی

پیام تبریک دکتر مونسان به‌مناسبت عید سعید غدیر

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *