صنایع‌دستی
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور:

پیشنهاد ثبت بازارهای جهانی صنایع‌دستی نخستین بار توسط ایران ارائه شد

0
پیشنهاد ثبت بازارهای جهانی صنایع‌دستی نخستین بار توسط ایران ارائه شد

به‌گزارش خبرنگار میراث‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آریا، پویا محمودیان در سومین اجلاس بین‌المللی دبیران و شهرداران شهرهای جهانی صنایع‌دستی که به شکل مجازی و ویدئو کنفرانس امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400 برگزار شد، گفت: «‌ثبت جهانی یک شهر یا روستا، امری بسیار مهم محسوب می‌شود و شهر یا روستای مورد نظر باید واجد شرایط خاص شود تا بتواند چنین عنوانی را کسب کند.»

او افزود: «اما آنچه که بیش از هر چیز در این میان دارای اهمیت است، توان تعامل بالای مسئولان عالی رتبه یک شهر یا روستای جهانی در جمیع زمینه‌ها با دیگر شهرها و روستاهای جهان است به عبارت دیگر یک شهر جهانی باید در موضوع خاص خود مقبولیت و مرکزیت جهانی داشته باشد. یعنی بتواند برای دیگر شهرهای فعال در آن زمینه، نقش الگو را ایفا کرده و در عین حال بتواند به سیاست‌گذاری بپردازد.»

 معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور تصریح کرد: «ضروری است زیر ساخت‌های لازم ارتباطی در چنین مناطقی فعال و نهادهای مربوطه در خدمات‌رسانی کاملا ورزیده باشند. جهانی شدن فرصتی برای دیده شدن و در مرکز توجه قرار گرفتن توسط گردشگران، تجار، علاقه‌مندان به هنر و ... است.»

محمودیان بیان کرد: «شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی فرصتی درخشان و ناب برای معرفی فرهنگ و هنر یک کشور است. در ایران 14 شهر و روستای جهانی صنایع‌دستی و دو شهر خلاق صنایع‌دستی وجود دارد. همچنین ایران 52 شهر و روستای ملی صنایع‌دستی دارد که پرونده ملی شدن شهرها و روستاها پیش زمینه آمادگی یک شهر و روستا برای قرار گرفتن در مرحله جهانی شدن است.»

او اظهار کرد: «ملی شدن شهر و روستاها انگیزه‌ای ارزشمند برای ارتقای شاخص‌های صنایع‌دستی این شهر و روستاها هستند.»

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور ادامه داد: «با توجه به اهمیت جایگاه صنایع‌دستی جهان و تعداد افرادی که در درآمدزایی، اشتغال آفرینی، حفظ هنر و فرهنگ، کمک به اقتصاد خانوار و ... در این حوزه نقش آفرینی می‌کنند در پایان این اجلاس امیدوارم که با همفکری، کمک و همکاری یکدیگر بتوانیم به موضوع شبکه‌سازی، بازارهای مشترک، زمینه‌سازی برای ارتباط، تعامل و ... دست پیدا کنیم.»

او تصریح کرد: «امروز تجربیات بیان شده توسط مهمانان خارجی این اجلاس به طور یقین برای ما بسیار ارزشمند و قابل استفاده خواهد بود، همچنین برگزاری جلساتی بین مسئولان شهر و روستاهای جهانی موجب دستیابی به مدل‌های کاری مشترک خواهد شد.»

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور در حاشیه سومین اجلاس بین‌المللی دبیران و شهرداران شهرهای جهانی صنایع‌دستی از ابراهیم علی میرچی، حسین رمضانی محمدی، فریده آقا حسینی و میترا رئیسی از بازنشستگان سال 99 معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سالن فجر این وزارتخانه امروز چهارشنبه 13 مرداد 1400 تقدیر کرد.

پیام تبریک معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور به مناسبت روز خبرنگار

مقاله قبلی

اعلام اسامی برگزیدگان دست خلاق و همای زرین/ اهدای نشان استاد عالی‌مقام به امیرهوشنگ جزی‌زاده

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *