زنجان
معاون میراث‌فرهنگی زنجان اعلام کرد

شواهدی از فلزکاری دوره باستان در استان زنجان

0
شواهدی از فلزکاری دوره باستان در استان زنجان

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زنجان، محمدرضا محمدپور روز چهارشنبه 31 شهریورماه ۱۴۰۰ گفت: «گزارش نهایی گمانه‌زنی در تپه‌ کوزه‌چی منتشر شد. در این این گزارش اشاره شده است که کوزه‌چی محوطه‌ای است که بر بالاترین بخش از تپه­ طبیعی بر سر راه مواصلاتی چهرآباد به رضاآباد قرار دارد. شاید نخستین عامل در جذب پژوهشگران و باستان‌شناسان به تپه کوزه چی، قرارگیری آن در محدوده حوزه معدن نمک چهرآباد است.»

معاون میراث‌فرهنگی استان افزود: «تعدادی سرباره ذوب فلز و جوش‌کوره در این تپه تاریخی یافت شد که شواهد به‌دست‌آمده را نشانگر کارگاهی بودن این محوطه اواخر عصر آهن ۳ که در آن ذوب فلز و پخت سفال انجام می‌شده است.»

محمدپور گفت: «از میان مجموع 18 محوطه شناسایی‌شده در اطراف معدن وجود دارد، تپه کوزه چی برای نخستین گام در مطالعات بیشتر و کاوش‌های کوچک‌مقیاس انتخاب شد. کوزه چی بر اساس مقایسات سفالی اولیه، محوطه‌ای از عصر آهن 3 و دوره هخامنشی است. تعداد چهار ترانشه بر سطح تپه ایجاد و مورد کاوش قرار گرفت.»

 او بیان کرد: «اهداف اصلی این کاوش تعیین توالی لایه‌ها و تشخیص دوره‌های فرهنگی موجود در محوطه، درک وجود یا عدم وجود ارتباط بین محوطه با معدن چهرآباد از منظر فعالیت‌های معدن‌کاوی، در صورت وجود ارتباط با معدن، درک چگونگی این ارتباط و درک ویژگی‌های معیشتی استقرار بود.»

سرای نهالی در بازار زنجان

مقاله قبلی

صدور بیش از 50 مجوز مرمت برای حجره‌های بازار تاریخی زنجان در هر ماه

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *