یزد
رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان:

بخشی از مجموعه تاریخی سلطان بندر آباد اشکذر مرمت شد

0
بخشی از مجموعه تاریخی سلطان بندر آباد اشکذر مرمت شد

به‌گزارش میراث‌آریا به‌نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد، مهدی جمالیان روز چهارشنبه 21 مهرماه با اعلام این خبر افزود: «در این پروژه مرمتی، نسبت به اندود کاه‌گل قسمتی از بدنه‌ها، سردر مسجد جامع و ورودی حسینیه مجموعه سلطان بندر آباد اقدام و نیز بخشی از محوطه ورودی این مجموعه آجرفرش شد.»

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اشکذر ادامه داد: «این مجموعه تاریخی و عظیم متعلق به قرن 9 و 8 ه.ق دارای مسجد ذوقبلتین، حسینیه، خانقاه، آب‌انبار، حمام، برج‌های حفاظتی، بقعه و ... بوده و مدفن عده‌ای از مشایخ سلسله دادایی در این مجموعه واقع‌شده است.»

 جمالیان در خصوص ویژگی‌های معماری این اثر تاریخی گفت: «ورودی اصلی این بنا در ضلع شمالی واقع‌شده که بعدازآن به فضای هشتی و سپس به حسینیه می‌رسیم. در مرکز حسینیه کلکی بناشده و در ضلع جنوبی آن ایوانی بلند دیده می‌شود که فضای گنبد خانه و بقعه در پشت ایوان واقع‌ شده است.»

او اضافه کرد: «در ضلع غربی مسجد جامع قرار گرفته که دارای دو شبستان زمستانه و تابستانه است. شبستان تابستانه این مسجد همانند مسجد جامع یزد دارای صحن با رواق‌هایی در اطراف؛ ایوانی بلند و فضای گنبد خانه است.»

به گفته رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان اشکذر قدیمی‌ترین بنای این مجموعه خشتی، خانقاهی است که در ضلع شرقی مجموعه قرار گرفته و در داخل آن مسجدی دو قبله واقع‌شده، در ضلع شرقی خانقاه نیز ورودی حمامی است که در حال حاضر در زیر ریگ مدفون است. دورتادور این مجموعه با حصار و برج‌های دیدبانی حفاظت می‌شده است.

مجموعه سلطان بندر آباد اسفندماه سال 1346 به شماره 769 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

صدور موافقت اصولی احداث کمپ کویرنوردی در شهرستان ابرکوه

مقاله قبلی

فاز اول مرمت خانه فقیهی بافق به پایان رسید

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *