بین الملل
افتتاحیه رویداد بین‌المللی پایتخت گردشگری اکو - 4

تبدیل منطقه اکو به یک منطقه گردشگری از اولویت‌های سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو است

0
تبدیل منطقه اکو به یک منطقه گردشگری از اولویت‌های سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو است

به‌گزارش میراث‌‌آریا، خسرو ناظری در مراسم افتتاحیه رویداد بین‌المللی «ساری ۲۰۲۲» که صبح امروز سه‌شنبه 20 اردیبهشت 1401با حضور مدیران اکو، وزیر میراث‌فرهنگی و مدیران استانی و ملی در هتل بادله برگزار شد، گفت: «شهر ساری و استان مازندران به دلیل جاذبه‌های فرهنگی، گردشگری و طبیعی، عنوان پایتخت گردشگری را کسب کرد. ظرفیت‌های این شهر موجب شد تا سازمان اکو این شهر را به عنوان یکی از مهم‌ترین نقاط گردشگری منطقه معرفی کند و امروز این انتخاب شایسته را اعلام کند.»

او افزود: «معرفی پایتخت‌های گردشگری اکو پدیده‌ای تاثیرگذار برای نزدیک‌تر شدن ملت‌های منطقه با پیشینه تاریخی مشترک و همچنین کمک‌کننده به تقویت مبادلات اقتصادی است. این انتخاب ارزنده را به مردم ساری و مازندران تبریک می‌گویم.»

دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو تصریح کرد: «سازمان اکو با همکاری دولت‌های عضو به دنبال تقویت گردشگری برای کمک به افزایش رفاه مردم این کشورهاست. اکو برای حمایت از روند کلی توسعه منطقه به گردشگری توجه ویژه‌ای کرده است.»

او عنوان کرد: «چهارمین نشست وزرای گردشگری که قرار است امسال در شهر کهن بخارا برگزار شود به بازاریابی، استانداردهای خدمات گردشگری و برخی از این مباحث مرتبط می‌پردازد. امیدواریم این افزایش توجه به گردشگری نقش مهمی در توسعه منطقه ایفا کند.»

این مسئول بین‌المللی گفت: «گردشگری از تجارت و اقتصاد جهانی پیشی گرفته است. این صنعت ۱۰درصد از تولید ناخالص جهانی را تشکیل می‌دهد و بیش از ۳۳۰میلیون شغل در جهان ایجاد کرده است. منطقه اکو می‌تواند یکی از بهترین نقاط گردشگری باشد. این منطقه به واسطه پیشینه تاریخی مهمی که دارد، ۷۴ اثر تاریخی ثبت‌شده در میراث جهانی را در خود جای داده است، اما شش درصد ورودی جهانگردی مربوط به اکو است که کم بوده و نیاز به همکاری بهینه کشورها در این زمینه احساس می‌شود.»

او تصریح کرد: «منطقه اکو حدود ۴۹میلیارد دلار از گردشگری بین‌المللی کسب درآمد کرد که ۲.۷درصد از درآمد گردشگری جهانی را تشکیل می‌دهد. متاسفانه کووید ۱۹ تاثیر بدی بر رونق گردشگری منطقه گذاشت و بین ۶۰ تا ۷۰درصد این درآمدها را کاهش داد. در همین راستا دبیرخانه اکو طرح اقدامی برای رفع پیامدهای کووید در بخش گردشگری را با شیوه‌نامه‌های جهانی تهیه کرد تا اعتماد مسافران را بازگرداند.»

ناظری افزود: «جمهوری ازبکستان به عنوان رئیس دوره‌ای سازمان اکو سال ۲۰۲۲ را سال تقویت مواصلات برای اکو اعلام کرد. بنابراین تقویت روابط بین کشورها به تحقق این هدف کمک می‌کند. وظیفه داریم میراث طبیعی، تاریخی و ظرفیت‌های گردشگری منطقه را به ملت‌های این کشورها نشان دهیم.»

او از مقامات ایران و مازندران برای برگزاری این رویداد و میزبانی از دویست و شصت و چهارمین نشست شورای نمایندگان دائم کشورهای عضو اکو قدردانی کرد.

دبیرکل اکو در ابتدای سخنرانی خود اشعاری مرتبط با مازندران خواند و این استان را سرزمین تاریخی منطقه اکو دانست که شعرخوانی او با تشویق حضار همراه شد.

عضویت کشوری با سابقه و تمدن ایران در Fiva باعث افتخار ماست/ صدور پلاک تاریخی گام مهمی در حفظ میراث صنعتی ایران

مقاله قبلی

ازبکستان همیشه میزبان شهروندان ایرانی خواهد بود

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *