میراث‌فرهنگی
با حضور قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی و مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو

مراسم رونمایی از الواح ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات، راه‌آهن سراسری ایران و برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی برگزار شد

0
مراسم رونمایی از الواح ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان/ اورامانات، راه‌آهن سراسری ایران و برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی برگزار شد

به گزارش خبرنگار میراث آریا، در این مراسم که در محل مجموعه جهانی کاخ گلستان برگزار شد، مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو، تعدادی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، استاندار کردستان، نمایندگان استان‌های کردستان، کرمانشاه و قزوین در مجلس شورای اسلامی و جمعی از پیشکسوتان حوزه میراث‌فرهنگی حضور داشتند.

فرهنگ قدرتمندترین ابزار گفت‌وگو است

روزانا جاناندریا مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در ایران در این مراسم طی سخنانی گفت: «برای من باعث خرسندی است که امروز در این مراسم باشکوه و در مجموعه جهانی کاخ گلستان حضور دارم. از فرصت استفاده می‌کنم و به ایران بابت ثبت جهانی آثار و ابنیه تاریخی و میراث ناملموس تبریک می‌گویم.»

او افزود: «یونسکو در دهه‌ گدشته تلاش کرده تا حمایت از میراث‌فرهنگی را در سرلوحه کارهای خود قرار دهد، چرا که میراث‌فرهنگی ابزاری برای تقویت گفت‌وگوهاست. در واقع فرهنگ قدرتمندترین ابزار برای گفت‌و‌گو است. فرهنگ این قدرت را به ما می‌دهد که بتوانیم گرد هم بیاییم، گذشته را به یاد آوریم و درباره آینده با هم صحبت کنیم.»

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو اضافه کرد: «یونسکو برای حفاظت از میراث‌فرهنگی تلاش گسترده دارد. این‌نهاد بین‌المللی از کشورهای عضو به صورت برابر حمایت می‌کند.»

او به آثار تاریخی ایران اشاره کرد و افزود: «ایران با میراث کهن آثار تاریخی متعددی دارد و در حوزه میراث ناملموس نیز دارای ظرفیت‌های فراوانی است که به‌عنوان مثال می‌توان به هنر خوشنویسی اشاره کرد.»

او گفت: «ایران نمونه موفقی را در پرونده خوشنویسی ارائه کرد که رویکرد مشارکت قابل توجهی در صیانت از میراث‌فرهنگی را نشان می‌دهد. در پرونده ثبت جهانی راه‌آهن سراسری نیز ایران موفق عمل کرد و یکی از مواریث صنعتی را در جهان به ثبت رساند. این در حالی است که دستاوردهای ایران با ثبت هورامان، اورامانات گواه غنای ایران و توانمندی ایران در ثبت جهانی آثار است.»

کمک صنعت ریلی ایران به توسعه گردشگری

سید میعاد صالحی مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم گفت: «راه‌آهن سراسری ایران یکی از مهم‌ترین مواریث صنعتی است که خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده این میراث صنعتی ثبت جهانی شده است.»

او افزود: «ما میراث‌دار یک میراث بزرگ صنعتی هستیم که چون در حال حاضر استفاده می‌شود یک خط گرم به حساب می‌آید و اکنون ما میراث‌دار این خط گرم هستیم و بر اساس آنچه در تاریخ آمده است به فاصله هر ۲۰ دقیقه در جنگ جهانی دوم از این خط راه‌آهن عبور می‌کرده است و اکنون نیز این خط ریلی مسیری است که می‌تواند در مقابله با تحریم‌ها به ما کمک کند.»

صالحی اضافه کرد: «یکی از بخش‌هایی که می‌تواند به توسعه و رونق گردشگری کمک کند، حوزه حمل و نقل ریلی است. در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ شاهد رشد ۵۷ درصدی حمل‌و‌نقل مسافران ریلی نسبت به سال ۱۴۰۰ بودیم.»

او خاطرنشان کرد: «توسعه ریلی در ابعاد بین‌المللی نیز در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد و امیدواریم به زودی شاهد بهره‌برداری مسیر ریلی از کشورمان به مقصد کربلای معلی باشیم.»

فرهنگ زیبای مردم کرد، میراث ناملموس ارزشمند است

اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: «به نمایندگی از مردم کردستان از همه افراد برای ثبت جهانی هورامان/اورامانات تشکر و قدردانی می‌کنم. البته در کنار این ثبت جهانی و این مسیر روحیه ارزشمند مردم شریف منطقه کردستان و کرمانشاه است که به‌عنوان یک میراث ناملموس دارای اهمیت است.»

او افزود: «افرادی که به این مناطق سفر کرده‌اند به خوبی می‌دانند ارزشمندترین مواریث فرهنگی این دیار روحیه بسیار خوب و رفتار و فرهنگ زیبا و ارزشمند مردم این دو استان است‌.»

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: «از فرصت استفاده می‌کنم و همینجا اعلام‌ می‌کنم که مطالعات غار کرفتو انجام شده و امیدوارم به زودی شاهد ثبت جهانی این غار زیبا نیز باشیم.»

آفرین امامی مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان نیز در این مراسم گفت: «چه مکانی بهتر از کاخ گلستان برای رونمایی از الواح ثبت جهانی چند اثر فاخر ایران می‌توان پیدا کرد. این مکان زیبا خود محلی است که ثبت جهانی شده و با ۵۰هزار متر مربع یکی از زیباترین مجموعه‌های تاریخی است که ۹۰هزار شیء تاریخی دارد.»

او افزود: «این کاخ زیبا به واسطه ۷هزار مترمربع کاشی‌های زیبا یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی و عکاسان و علاقه‌مندان به حوزه میراث‌فرهنگی است. ضمن اینکه این کاخ دارای آثار تاریخی ارزشمند از جمله اسناد و کتب تاریخی  است‌.»

در پایان این مراسم الواح ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان/اورامانات، راه‌آهن سراسری ایران و برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی رونمایی و از سوی برخی از مسئولان امضا شد.

رتبه ۹ یونسکو در ثبت جهانی آثار را داریم/ نقش رسانه‌های نوین در معرفی آثار تاریخی

مقاله قبلی

برخی بر این باورند که اجازه ندهیم مردم آثار تاریخی را ببینند/ میراث‌فرهنگی باید در دسترس باشد/ حفاظت از میراث‌فرهنگی وظیفه ماست

مقاله بعدی

خوانندگان این خبر، این‌ها را هم خوانده‌اند:

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *