عکس / عکس مستند

دره ستاره ها در قشم

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

دره ستارگاه قشم

 دره ستارگان از جمله عجایب هفت‌گانه‌ جزیره قشم است که در شمال روستای برکه خلف در فاصله ۵ کیلومتری از ساحل جنوبی جزیره واقع شده است.

اهالی روستا به این منطقه «استالَه کَفته» به معنی ستاره افتاده می گویند. دلیل این نام‌گذاری یک اعتقاد قدیمی میان مردم محلی آنجاست که گمان می‌کنند افتادن یک ستاره، علت بروز این پدیده نادر زمین‌شناسی بوده است.

از نظر علمی این دره بر اثر فرسایش ناشی از آب‌های سطحی، بارش‌های رگباری فصلی و طوفان‌ها در گذر زمان به‌وجود آمده و باعث شده که این شکل‌های جالب در کوه‌ها و سنگ‌های منطقه شکل بگیرد.

جنس اغلب صخره‌ها در دره ستارگان قشم از ماسه سنگ و سیمان آهکی است؛ و همین سست بودن جنس لایه‌ها باعث شده تا پس از هر بارندگی شدید (که البته به ندرت اتفاق می‌افتد) تغییرات محسوسی در ریخت‌شناسی دره اتفاق بیوفتد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، دره ستارگان متعلق به دوره زمین‌شناسی سنوزوئیک است و این بدان معنی است که عارضه‌ای که ما امروزه مشاهده می‌کنیم، محصول تغییرات طبیعت در طی دو میلیون سال بوده است. 
 
 
 
Attachments area
 
 
 

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

برداشت طلای سرخ در خراسان رضوی

مقاله قبلی

موزه قاجار تبریز

مقاله بعدی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس مستند

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *