عکس / عکس مستند

قلعه زیویه، شاهکاری به جا مانده از دوران مادها

قلعه (كاخ دژ)باستانی زيويه بروي يكي از كوه‌های نسبتاً مرتفع در 55 كيلومتری جنوب شرقی شهر سقز در روستای زيويه واقع شده و حدود 700 سال پيش از ميلاد در دوره حكومت اقوام ماد و ماننائی ساخته شده است زيويه هم از نظر معماري و هم از نظر آثار هنری يكي از شاخص‌ترين و باارزش‌ترين مكانهای دوره تاريخی محسوب مي‌گردد طی چند فصل كاوشهای علمی و باستانشناسی كه سال 1354 تا سال 1380 ادامه يافت نتايج قابل توجهی در زمينه شناخت معماری آن به دست آمد از جمله اشياء به دست آمده در اين كاوشها، قطعات عاج منقوش بود كه كه نقوش حيوانی و صحنه شكار اساطير روی آن حك شده و از ارزش ويژه‌ای برخوردار هستند. از روی دو نمونه از آنها، نقش برجسته آبيدر سنندج طراحی، بزرگنمايی و ساخته شده است.

 اين قلعه عظيم شامل سالنها، حياط‌ها، اتاقهای متعدد، تالار ستون‌دار، انبار غله ورودی اصلی با پلكان سنگي و ساير قسمتهای مختلف است از مهمترين اشياء به دست آمده می‌توان به سر عقاب طلائی، گردنبند طلايی اشاره كرد كه در موزه آثار ملی نگهداری می  شود.

 

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

گنبد علویان، بنای پر نقش و نگار سلجوقی

مقاله قبلی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس مستند

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *