عکس / عکس مستند

شهیدگاه، قبرستانی تاریخی در مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

شهیدگاه یادآور دلاوری های فرزندان ایران زمین در مقابل تهاجمات بیگانگان

شهيدگاه قبرستانى است كه در ضلع شرقى و جنوبى بقعه شيخ صفى قرار دارد. بر طبق شواهد و مدارك مستند تاريخى اين محوطه، قبرستان وسيعى بوده كه در دوره شيخ صفى‏الدين محل دفن مريدان و همچنين پس از تشكيل سلسله صفويه جهت تدفين شهداى جنگ شروان و چالدران و شخصيتهاى مذهبى و سياسى مورد استفاده قرار مى‏گرفته است.

عنوان شهيدگاه براى اولين بار در زمان شاه اسماعيل اوّل به اين قبرستان داده شد. روایت است، شاه اسماعيل اوّل در سال 915ق/1509م به همراه عده‏اى از مريدان و صوفيان خود براى گرفتن انتقام خون پدر و جدّش عازم شروان شد و پس از استيلا بر فرخ يسار و فتح شروان جنازه پدرش ،حيدر، و جدّش، شيخ جنيد، را همراه كسانى از بزرگان و سركردگان صفوى كه در ركاب پدرش سلطان حيدر و نيز در خدمت خود وى در آن تنازعات شهيد شده بودند به اردبيل انتقال داده و پدرش را در كنار مزار شيخ صفى‏الدين و شهداى ديگر را در آن قبرستان دفن كرد و از آن زمان قبرستان مذكور به شهيدگاه معروف شد. در زمان شاه اسماعيل نيز پس از وقوع جنگ چالدران به سال 920ق/1514م اجساد تعدادى از قهرمانان شهيد اين نبرد نابرابر به همراه زين و يراق اسبهايشان كه به پوست و چرم پيچيده شده بودند به اين قبرستان منتقل و در آنجا به خاك سپرده شدند.

در حال حاضر کلیه این سنگ قبرها به همراه تعدادی از فرامین دوره های صفوی و قاجار در طرح ساماندهی محوطه در طاق های دیوار قبرستان جهت نمایش و نگهداری چیدمان شده اند.

بطور كلى سنگ قبرهاى محوطه شهيدگاه از نظر نقوش تزيينى به شش گروه عمده ذيل دسته‏بندى مى‏شوند؛  

1. گياهى.   2. هندسى.   3. حيوانى.   4. انسانى.   5. نمادين.   6. خط نگاره‏ها.

 

 

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

کوه‌های مریخی روستای زینجناب تبریز

مقاله قبلی

ابريشم بافی آمیزه‌ای از طبیعت، هنر و صنعت

مقاله بعدی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس مستند

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *