عکس / عکس مستند

میمند، سرزمین گل و گلاب ایران

شهر میمند از توابع شهرستان فیروزآباد یکی از کانون‌های اصلی گل محمدی در استان فارس است که سالانه بیش از ۱۰ هزار تن گلاب در کارگاه‌های سنتی و صنعتی این شهر تولید می‌شود و این حجم تولیدات باعث شده که میمند نقش مهمی در تولید گلاب و اسانس گل محمدی در کشور داشته باشد. 

نام این شهر از ترکیب «می» و «مند» به معنای صاحب و دارنده عرقیات گرفته شده‌است. جای جای میمند کشتزارهای گل پیداست و در این شهر هرجایی هم که باغ میوه باشد دور آن را حصار گل محمدی پوشانیده است و در این شهر قدم و به قدم ردی از گل، گلاب و گلابگیری مشاهده می‌شود. 
بعضی به این شهر لقب سرزمین گل و گلاب ایران را می‌دهند و هرساله با شروع فصل گلابگیری از اوایل اردیبهشت جشنواره‌ای محلی تحت عنوان گل و گلابگیری میمند به مدت یک ماه در این شهر برگزار می‌شود. 
ظرفیت بی‌نظیر فارس در گیاهان دارویی، گل محمدی و دیگر گل‌هایی که در تولید عرقیات به کار می‌روند، سبب شده این استان همواره یکی از استان‌های مطرح در زمینه تولید عرقیات و گلاب باشد، به گونه‌ای که گلاب میمند در کنار گلاب دیگر شهرها نامی معتبر در سطح ایران و جهان شده است.

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

روستای سیاه مرزکوه در گلستان

مقاله قبلی

جزیره شیدور، پناهگاه حیات وحش درخلیج فارس

مقاله بعدی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس مستند

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *