عکس / عکس مستند

دولچه، هنر چرم و چوب

یکی از صنایع دستی شاخص شهرستان کازرون در استان فارس،هنر دولچه دوزی می باشد.

واژه دلو ، عربی و به معنی آوند آب کشی و ظرفی است که بیشتر از پوست و گاهی فلز می سازند و با آن ، آب از چاه می کشند . این لغت به طور مقلوب و به صورت دول و به همین معنی استعمال می شود . در زبان فارسی ترکیب دولاب در متون نظم و نثر پارسی به کار رفته است .

  دولچه شکل مصغر همین واژه است که در کازرون معمول است . ظرف مخروطی شکل که از پوست دباغی شده (چرم) و یا مشک آبخوری سوراخ شده یک عشایرساخته شده که با سه پایه چوبی روی زمین قرار می گیرد و سری از چوب دهانه آن را مسدود می کند . سر و پایه دولچه را چوب تراشان (خراطان) محلی درست می کنند و اغلب به طرز زیبایی رنگ می کنند و اطراف دولچه را با چرم ها و تسمه های رنگین و آیینه دوزی تزیین می کنند. در گذشته شغل اکثر مردم کازرون و روستاهای اطراف آن از طریق دامداری و کشاورزی بوده است .

افراد مشغول در این حرفه جزء طبقه پیشه وران محسوب می شدند و پرداخت پوست یکی از مشاغل مهم آن زمان  به شمار می رفته است و جزء مشاغلی بوده که از پدر به پسر و از استاد به شاگرد انتقال می یافته است.

استاد محمد رضا پایدار یکی از بازماندگان این هنرصنعت ، در بازار قدیم کازرون در مغازه کوچک خود مشغول دوختن این ظرف سنتی است.

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

مسجد مقبره تبریز، مامن و خاستگاه حركت های انقلابی

مقاله قبلی

كليساها، گنجينه‌ای به‌جای‌مانده از اقليت‌های دينی در همدان

مقاله بعدی

همچنین ببینید

خبرهای بیشتر در عکس مستند

0 دیدگاه

دیدگاهی بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی‌شود. بخش‌های الزامی مشخص شده اند. *